Uzmanlar 50'li yaşlardan sonra "bunu asla yapmayın" diyor

Meyve ve sebzeler, herhangi bir sağlıklı diyetin temelidir. Ancak bazen çiğ ürünler gıda kaynaklı hastalıkları yayan zararlı mikroplar içerebilir . Dikkatli bir şekilde kullanılmayan malzemeler ciddi sonuçlara neden olabilir. Ve bu, özellikle gıda zehirlenmesi ve diğer gıda kaynaklı hastalıklar açısından daha fazla risk altında olan 50 yaş üstü insanlar için geçerlidir.

28 Eylül 2021, Salı 17:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden  Patricia Griffin , " Genel olarak yaşlı yetişkinlerin, onları hastaneye götürebilecek [gıda zehirlenmesinden] ciddi hastalıklara sahip olma olasılığı daha yüksektir." diyor.

İşte bu yüzden çiğ meyve ve sebzeleri her kullandığınızda bir dizi basit güvenlik protokolünü takip etmek ve sizi riske atan tuzaklardan kaçınmak çok önemlidir . 

AKAN SU YERİNE ISLATMAK YANLIŞ

AKAN SU YERİNE ISLATMAK YANLIŞ

Bazen meyve ve sebzeleri tek tek yıkamak yerine bir kapta ıslatmak, onu kirletici maddelerden arındırmak için iyi bir yol gibi görünse de, AARP bu yöntemin yetersiz olduğu ve aslında mikropları yayabileceği konusunda uyarıyor. 

Islatma başlangıçta mikropları uzaklaştırabilir, ancak daha sonra mutlaka akan sudan geçirmek gerekiyor. Ayrıca su da bekletmek mikropların çoğalmasına neden oluyor.


ORGANİK OLMAYAN ÜRÜNLER DAHA UZUN YIKANMALI

ORGANİK OLMAYAN ÜRÜNLER DAHA UZUN YIKANMALI

New York Time meyve ve sebzelerin soğuk suda beş ila on saniye durulamanın "ürünün tüm yüzeyini kapladığınız sürece tipik olarak yeterli" olduğunu bildiriyor .

 Bu, organik ürünlerdeki kalıntıları, kiri ve mikrobiyal kirleticileri gidermelidir, ancak organik olmayan ürünlerin pestisitleri tamamen ortadan kaldırmak için daha uzun bir yıkamaya ihtiyacı olabilir.

KABUKLARI OLAN ÜRÜNLERİ DE YIKAYIN

KABUKLARI OLAN ÜRÜNLERİ DE YIKAYIN

Kabuklu bir meyve koruyucu bir tabakaya sahip olsa bile bu kurala uymak önemlidir. Kabuğundaki veya derideki mikroplar, onları kestiğinizde meyve ve sebzelerin içine girebilir.

SADECE SU YETERLİ...

SADECE SU YETERLİ...

Sabun veya diğer deterjanların kalıntı düzeylerinin tüketilmesinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir

Meyve ve sebzelerinizi yıkarken, sabun ya da bulaşık deterjanı kullanmayın.

Meyve ve sebzeleriniz için çok ihtiyaç duyuyorsanız sirke kullanarak daha sonra suda durulayabilirisiniz.

ÖNCE VE SONRA ELLERİNİZİ YIKAMALISINIZ

ÖNCE VE SONRA ELLERİNİZİ YIKAMALISINIZ

Meyve ve sebzelerinizi hazırlarken yıkamak kadar, çiğ meyve ve sebzeleri kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamak da önemlidir .

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sağlıklı su nasıl anlaşılır? Evde su testi nasıl yapılır?