Uzmanlar açıkladı: Alkol insan ömrünü kısaltıyor

19 ülkeden 599 bin 912 kişinin alkollü içki tüketme alışkanlıklarını inceleyen bilim insanlarına göre her gün bir bardak alkollü içki bile insan ömrünü 6 aya kadar kısaltabilir

13 Nisan 2018, Cuma 16:47
A A
Sonuçları "Lancet" dergisinde yayımlanan geniş kapsamlı araştırmada bilim insanları, ölüm riski oluşturmayacak alkol tüketme sınırını haftada 5 büyük bira ya da 5 kadeh alkol oranı yüksek şarap (100 gram) olarak tespit ederek az da olsa alkol tüketiminin kalp damar rahatsızlıkları riskini artırdığını vurguladı.

Bilim insanları araştırmada haftada 5 ila 10 bardak alkollü içecek tüketmenin insan ömrünü 6 aya, 18 bardak ve üstünde alkollü içki tüketmenin de 5 yıla kadar kısaltabileceğini tespit etti.

'ALKOL TÜKETMENİN SAĞLIK AÇISINDAN YARARI YOK'

Araştırma sonuçlarının az alkol tüketiminin iyi olduğu argümanını tartışmaya açtığını kaydeden bilim insanları, haftalık 100 gram alkol tüketiminin felç riskini yüzde 14, yüksek tansiyon riskini yüzde 24, kalp krizi riskini yüzde 9, aort anevrizması (damar genişlemesi) riskini yüzde 15 artırdığını bildirdi.

Sheffield Üniversitesi'nden kardiyovasküler profesörü Tim Chico, çalışmanın alkol tüketiminin sağlık açısından hiçbir yararı olmadığını gösterdiğini söyledi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.