Uzmanlar açıkladı: Hayvanların ve bitkilerin sonu ne olacak?

Gelişmekte olan dünyamız büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Uzmanlar, habitatları yok edilen hayvan ve bitki türlerinin yaklaşık 1 milyonunun neslinin tehlike altında olduğunu söylüyor. Uzmanlar, alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler yaparak doğayı kurtarabileceğimizi söylüyor.

20 Nisan 2020, Pazartesi 17:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzmanlar, doğanın artık insanlık tarihi boyunca daha fazla tehlikede olduğunu ve 1 milyondan fazla hayvan ve bitki türünün neslinin tehlike altında olduğunu söylüyor.

Bu durum, Birleşmiş Milletler'in (BM) biyoçeşitlilik üzerine ilk kapsamlı raporunun kilit bulgusu.

6 Mayıs 2019'da yayınlanan raporda, türlerin geçmişe göre onlarca veya yüzlerce kat daha hızlı kaybolduğu belirtiliyor.

Raporda, yiyecek yetiştirme, enerji üretme, iklim değişikliği ile baş etme ve atıkları elden çıkarma yöntemimizi değiştirerek en kötü etkilerin birçoğunun önlenebileceği belirtildi.

Biyo

Biyo

Raporun 39 sayfalık özeti, insanların biyolojik çeşitliliği azalmasındaki 5 nedeni şöyle vurguladı:

  • Ormanları, otlakları ve diğer alanları çiftliklere, şehirlere ve diğer şeylere dönüştürmek. Habitat kaybı bitkileri ve hayvanları evsiz bıraktı. Dünya topraklarının yaklaşık dörtte üçü, okyanuslarının üçte ikisi ve önemli sulak alanların yüzde 85'i ciddi bir şekilde değiştirildi veya kayboldu ve türlerin hayatta kalmasını zorlaştırdı.
  • Dünyadaki okyanuslarda aşırı avlamak. Dünyadaki balık stoklarının üçte biri aşırı avdan kaynaklanıyor.


  • Fosil yakıtlar kullanarak bazı türlerin hayata kalma şansını düşürmek. Dünyadaki kara memelilerinin neredeyse yarısı - yarasalar dahil değil - ve kuşların yaklaşık dörtte biri habitatlarını küresel ısınmadan çok etkiledi.
  • Toprak ve suyu kirletmek. Her yıl 300 ila 400 milyon ton ağır metal, çözücü ve toksik çamur dünya sularına atılıyor.
  • İstilacı türlerin yerli bitki ve hayvanları dışarı atmasına izin vermek. Ülke başına istilacı yabancı türlerin sayısı 1970'ten bu yana yüzde 70 arttı ve bir bakteri türü yaklaşık 400 amfibi türü tehdit ediyordu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs testi Java maymunları üzerinde yapılabilir