Uzmanlar açıkladı: Islak çamaşır makinede ne kadar bekleyebilir?

Uzmanlar, çamaşır makinesinde ıslak çamaşır bırakabileceğiniz maksimum süreyi belirledi. Yeni yıkanmış nemli çamaşırlar, yeniden yıkamaya gerek kalmadan 12 saate kadar makinede bekletilebilir. Televizyon ünlüsü Martha Stewart bu sürenin ideal olduğunu söylüyor. Teknisyenler ise kullanılmadığı zaman çamaşır makinesinin kapısının kapatılmaması gerektiğini belirtiyor.

15 Mart 2020, Pazar 15:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çamaşırlarınızı çamaşır makinesinde unutmak, birçok evde sık rastlanan bir durum ve bu da genellikle başka bir temizlik döngüsüne girmek zorunda kalmanıza neden olur. Yani çamaşırları tekrar yıkamak!

Ancak şimdi uzmanlar, nemli, ıslak çamaşırlarınızı yeniden yıkamaya gerek kalmadan çamaşır makinesinde bırakabileceğiniz ideal süreyi açıkladı.

Whirlpool Fabric Science Enstitüsü'ndeki ev ekonomisti sözcüsüne göre, çamaşırlar 12 saate kadar makinede bekleyebilir.

Sekiz ila 12 saatlik bir süre zarfında istenmeyen bir koku oluşması ve bakteriyel küf oluşması olası bir durum değil.

Ünlü ev kadını, yazar ve televizyon kişiliği Martha Stewart, Amerika'nın sabah şovu Today'de iddiayı destekledi. Çamaşırları bir gecede çamaşır makinesinde bırakmanın uygun olup olmadığı sorulduğunda, Martha şunları söyledi:

'Tamamen iyi olduğunu söyleyebilirim. Yani bir hafta gibi uzun bir süre de bırakmayın. Sabah kalkıp kurutucuya atmanız muhtemelen iyi olur.'

Martha ayrıca bu gibi durumlarda çamaşırın ikinci kez yıkanmasının tamamen kokuya bağlı olduğunu söyledi.

Çamaşırlarınızı temizlemek için kokusuz veya organik sabun kullanırsanız, kötü kokuyu tespit etmeniz daha kolay olur.

Çalışmıyorken kapağını açık bırakın

Çalışmıyorken kapağını açık bırakın

Bu ayın başlarında, Avustralyalı bir çamaşır makinesi onarım teknisyeni, istenmeyen kalıp ve bakteriler büyümeye başlayabileceğinden, kullanılmadığında çamaşır makinesinin kapağının ASLA KAPATILMAMASI gerektiğini söyledi. Uyarısını Facebook'ta yayınlayan uzman, 'İnsanlara bir işe çağrıldığımda ilk söylediğim şey, kullanmadığı zaman çamaşır makinelerindeki kapıları açık bırakmaya başlamak. Saatlerce ve günlerce kapalı tutmak her türlü soruna neden olabilir. Bir çok insan bir pislik birikmesi nedeniyle makinelerin contasını değiştirmek zorunda kalıyor. Bu durum kapağı açık tutarak büyük ölçüde önlenebilir. Kapı kapalıysa, bakteri ve küf üreyebilir' dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Düğümlenmiş kolye nasıl açılır? Kolye karışmaması için yöntemler