Uzmanlar uyardı: Evcil hayvanlar da koronavirüse karşı aşılanmalı

Bilim insanları, koronavirüsün yayılmasını önlemek için kedi ve köpek gibi evcil hayvanların da aşılanması gerektiğini söylüyor. Uzmanlar, koronavirüsün kedi, köpek gibi evcil hayvanlar ve vizon gibi çiftlik hayvanları da dahil olmak üzere birçok türe bulaşabildiğini vurguluyor.

26 Ocak 2021, Salı 15:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Birleşik Krallık’taki East Anglia Üniversitesi ve Earlham Enstitüsü'nden ve ABD’deki Minnesota Üniversitesi'nden bilim insanları, Virulence isimli akademik dergide yayımlanan başyazıda, virüsün hayvanlarda evrimleşmeye devam etmesi ve ardından insanlara bulaşması ihtimalinin, “halk sağlığı açısından uzun vadeli ama önemli bir risk” teşkil ettiğini ifade etti.

Kedi ve köpeklerden insanlara bulaştığına dair kanıt yok

Kedi ve köpeklerden insanlara bulaştığına dair kanıt yok

Uzmanlara göre enfeksiyonun yayılmasını engellemek için bazı evcil hayvan türlerinin de aşılanması gerekebilir. Bu ihtimali gözden kaçırmamalı.

SARS-CoV-2, kediler, köpekler, vizon ve diğer evcil türler dahil olmak üzere çeşitli konakçı türleri enfekte edebilir ve bu nedenle, daha fazla virüs gelişebilir ve insanlara geri dönebilir. Bu olayları engellemek için evcil hayvanların aşılanması gerekebilir.

Makalenin yazarlarından evrimsel genetik profesörü Cock van Oosterhout, köpeklerin ve kedilerin koronavirüse yakalanabileceğini ama virüsü insanlara bulaştırabildiğine dair kanıt bulunmadığını hatırlattı.

Öte yandan, ABD ve İtalya merkezli 2 biyoteknoloji şirketi, hayvanlar için koronavirüs aşısı geliştirme çalışmalarına başladı. Ortak çalışan iki şirket, bu sayede virüsün hayvanlardan insana yayılımı önleyip evcil hayvan sahiplerinin korkularını dindirmeyi planlıyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kedilerde zehirlenme neden olur? Belirtileri nelerdir?