Uzmanlar uyardı... Okul alışverişi yaparken bunlara dikkat!

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Adem Şahin, velilere uyarılarda bulunarak okul alışverişinde dikkat etmeleri gereken konularla ilgili hatırlatma ve uyarılarda bulundu. Adem Şahin "Ancak çocuklar için albenisi, veliler için fiyatları nedeniyle cazip görünen ürünler sağlık açısından ciddi riskleri beraberinde getiriyor" dedi

05 Eylül 2018, Çarşamba 11:56 Son Güncelleme:
A A

Alışveriş merkezleri, çarşı ve pazarlarda çok sayıda marka ve çeşitte kırtasiye malzemesinin satışa sunulduğuna dikkati çeken Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Adem Şahin, reyonlarda genellikle çizgi film kahramanlarıyla süslenmiş, albenisi yüksek, renkli kırtasiye ürünlerinin bulunduğunu söyledi.

ALBENİLİ ÜRÜNLERDE RİSK

Adem Şahin, çocukların ilgisini çeken bu ürünlerden bir kısmının markasız ya da kaynağı belirsiz ürünler olması nedeniyle çok ucuz fiyatlardan satışa sunulduğunu belirterek, "Ancak çocuklar için albenisi, veliler için fiyatları nedeniyle cazip görünen bu ürünler sağlık açısından ciddi riskleri beraberinde getirmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Adem Şahin, velilerin bu risklere karşı çocukları korumak için okul alışverişi yaparken dikkat etmeleri gereken basit ancak etkili yöntemler bulunduğuna işaret ederek sözlerine şöyle devam etti:

"Bir ürünün ilgili standarda uygun üretilip üretilmediği, dolayısıyla sağlığa zararlı maddeler içerip içermediği ancak laboratuvar ortamında yapılan testlerle tespit edilebilir. Bu testlerin sonucunda ürünün standarda uygun olduğu, üzerinde taşıdığı işaret ve markalarla tescillenir. Okul alışverişlerinde velilerimizin özellikle dikkat etmesi gereken marka TSE markasıdır. Tüketicilerin okul alışverişlerinde ve oyuncaklarda araması gereken bir başka marka ise CE işaretidir. Bu iki temel işaretin dışında velilerin aldıkları ürünlerin üzerinde, ürünün mekanik ve fiziksel özelliklerinin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-1, yanmazlık özelliğine ilişkin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-2, ağır metallerin belirlenen sınırlar dahilinde kullanıldığını gösteren EN71-3 işaretlerini, fitalat ve BPA analizlerini ve diğer oyuncak güvenliği standartlarını da aramaları gerekmektedir."

VELİLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Adem Şahin velilerin dikkat etmeleri gereken konuları şu şekilde sıraladı:

-Üreticisi bilinmeyen hiçbir ürün satın alınmamalı. Ürünlerin üzerinde ya da ambalajlarında mutlaka üretici ya da ithalatçıya ait ulaşılabilir adres ve telefonların bulunması gerekiyor. Üründe herhangi bir sorun olduğunda firmanın ulaşılabilir olması önem taşıyor.

-Yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmeli.

-Kokulu ürünler tercih edilmemeli.

-Oyuncaklarda, ağır metallerin belirlenen sınırlar dahilinde kullanıldığını gösteren EN71-3 işareti aranmalı.

-Yumuşatılmış oyuncaklarda fitalat gibi sağlığa zararlı maddeler limitlerin üzerinde olmamalı.

-Yüz boyası, dövme kalemi gibi deri üzerine uygulanan kozmetik ürünlerde dermatolojik testlerden de geçmiş, güvenilir markalar tercih edilmeli.

-Parmak boyası ve oyun hamuru gibi daha küçük yaş gruplarının kullandığı, ağza götürülme olasılığı yüksek ürünlerde de güvenilir markalardan şaşılmamalı.

-Markasız boyalı ve plastik baskılı okul ve beslenme çantaları, mataralar tercih edilmemeli. Özellikle yoğun boya kokusu içeren, plastik baskılı beslenme çantası ve matara alınmamalı.

-Ürünlerin üzerinde sağlığa zararlı olmadığını belirten ibareler aranmalı.

-Solvent içermeyen yapıştırıcılar tercih edilmeli.SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.