Uzmanlardan ebeveynlere tavsiyeler: Evde çocuklar varken nasıl verimli çalışılır?

Corona virüs salgını nedeniyle birçok firma evden çalışma sistemine gitti. Bu süreçte okullar da tatil olunca, hem ebeveynler hem de çocuklar evde vakit geçirmeye başladı. Ancak evden çalışan ebeveynler için aynı zamanda çocuk bakmak oldukça zorlayıcı olabilir. Uzmanlar, evden çalışan ebeveynlerin stressiz ve verimli olabilmesi için bir 'rahatsız etme' köşesi oluşturmalarını ve çocuklarına günlük görevler vermelerini tavsiye ediyor.

19 Mart 2020, Perşembe 13:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüs salgını nedeniyle hem çocuklar hem de ebeveynler evden dışarı çıkmama kararı aldı. Birçok şirket bu süreçte evden çalışma sistemine geçti. Ancak evden çalışan ebeveynler aynı zamanda çocuklarıyla da ilgilenmek zorunda. Peki hem evden verimli ve stressiz çalışıp hem de çocukları nasıl ihmal etmeyiz?

Sabahları kıyafetlerini giydirin

İngiltere'deki Yetenekli Kadınlar Kulübü'nün kurucusu Hannah Martin, 'Sabah uyandıktan sonra çocuklarınızı giydirerek kendinize kesintisiz bir iş zamanı ayarlamış olursunuz. Onları güvenli bir şekilde dışarı çıkarabilecek fırsatınız varsa, bu size zaman kazandıracaktır. Egzersiz ve temiz hava almak iyi gelecektir. Aksi takdirde kapalı alan egzersizleri yapsınlar. Daha sonra, siz işinizi hallederken onların da televizyon izlemesine izin verebilirsiniz' diyor.

Gününüzü 2 parçaya ayırın

Women at Work'ün kurucusu Caroline Strachan, 'Günü iki ebeveyn veya yardımcı arasında kesintisiz iki kısma ayıran ve işinizi bölmeyecek bir rota oluşturun. Biri öğle yemeği öncesi, diğeri ise akşam yemeği sonrası olsun. Örneğin, ben sabah 6'dan öğlen 1'e kadar çalışırken eşimde 1'den akşam 6'ya kadar çalışıyor. Bu mümkün değilse, odaklanmanıza yardımcı olmak için günü 2 saatlik bölümlere ayırın' diyor.

Çocuklarınıza neyi beklemeleri gerektiğini söyleyin

Çocuklarınıza neyi beklemeleri gerektiğini söyleyin

Caroline Strachan, Günü planlayın, böylece çocuklarınız ne bekleyeceğini bilsin. Çocuklar, evde birlikte yeniden oluşturabileceğiniz okul yapısına hemen adapte olabilir. Oyun saatlerini, sabah ve öğleden sonraları olacak şekilde planlayın. Öğle yemeği için okul arkadaşlarıyla sanal oyun turnuvaları düzenleyebilirsiniz' diyor.

'Rahatsız etme' alanı oluşturun

Evde bir çalışma alanı oluşturun ve çocuklarınıza o bölgeye gitmemeleri gerektiğini ve o bölgenin 'rahatsız etme' alanı olduğunu belirtin. Bu çalışma alanı kendi yatak odanız bile olabilir. Kapıya asacağınız 'Annen/baban şu an çalışıyor' notu ile çocuklarınıza çalıştığınızı ve sessiz olmalı gerektiğini hatırlatabilirsiniz.

Öğle yemeğinizi televizyonun önünde yemeyin

Uzun öğle tatilinde kanepede oturmaktan ve çocuklarla televizyon seyretmekten kaçının. Bunun yerine, çocukların aktif kalmaları için bazı ev işleri yapmasını sağlayın. Birlikte bazı egzersizler de yapabilirsiniz. Müziği açın ve hareket etmeye başlayın. Egzersiz yaparken nefesinizi tutmamayı ve bir şişe suyu hazır bulundurmayı unutmayın. '

Sessizlik oyunu icat edin

Sessizlik oyunu icat edin

Çalışmak için bir saat kadar huzur ve sessizliğe mi ihtiyacınız var? Çocuklarınız için sessizlik oyunu uydurabilirsiniz. Bu oyun sonucunda en sevdikleri şeyi ödül olarak verebilirsiniz.

Aile meditasyonu yapın

Sosyal izolasyon veya evde kalma süreci, ailece yapılacak bir meditasyon etkinliği düzenlemenizi sağlayabilir. Böylece hem stres atmış olursunuz hem de ailece etkinlik yapmanın keyfini çıkarırsınız.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuğunuzla konuşurken 8 kurala dikkat