Üzmez'e 13 yıl hapis

14 yaşındaki B.Ç.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan Hüseyin Üzmez, 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı

17 Eylül 2009, Perşembe 11:00
A A

Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez (77), Bursa'da 14 yaşındaki B.Ç.’ye 25 Nisan 2009'da cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Hüseyin Üzmez, Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 9'uncu duruşmaya elleri önden kelepçeli olarak getirildi. Üzmez, gazetecilerin “Açıklama yapacak mısınız” sorularına “Konuşacak çok şey var. Çok konuşacağız” karşılığını verdi.

Baba beraat bekliyordu

B.Ç.'nin “Cinsel istismara yardımcı olmak” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından tutuksuz yargılanan annesi Livaze Ç. de mahkemeye eşi Bekir Ç. ile el ele tutuşarak geldi. Bekir Ç., kızını çok özlediğini belirterek, “Bir an önce onu alıp gitmek istiyorum. Bu davada suç yok. Mahkemeden ‘beraat’ kararının çıkmasını bekliyorum” dedi.

Regl diye elini sıkmamış

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Servisi’nde 3 aydır yatarak tedavi gören B.Ç.’nin getirilmediği duruşmada Hüseyin Üzmez şu savunmayı yaptı: “Bu dava ‘cinsel istismar’ suçu olmaktan çıktı Fransa’daki Dreyfus davası gibi komploya dönüştü. Ben yargılanırken birileri yanıma gelmişti. Ahmet Emin Yalman ile husumeti kastederek benden intikamlarını alacaklarını söylemişlerdi. ‘Takdir Allah’ındır, biz barıştık’ demiştim. Bu devletin ve dinin kurbanıyım. Fransa’nın başına açtığı gibi bizim de başımıza bir iş açacaktır. Kız ‘Yapmadı’ diyor. Hatta bir gün regl olduğu için elini sıkmadım diye günlerce ağlamış. ‘Mevkufiyet (tutukluluk) halimi kaldırın. Davayı şu tarihe attım deyin, herkes sizi alkışlayacak. Şeref kazanacaksınız.”

Annesi beraat etti

İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’nun verdiği B.Ç.’nin ruhsal sağlığının bozulduğunu içeren raporu dikkate alan mahkeme heyeti, cinsel istismardan daha önce 3 yıl olarak verdiği cezayı mağdurun ruh sağlığının bozulması nedeniyle 15 yıla, eylemin birden fazla olması nedeniyle de 15 yıl 9 aya çıkardı. “Hürriyeti tahdit” suçundan beraat eden Üzmez’in cezası, duruşmadaki iyi hali dikkate alınarak 13 yıl 1 ay 15 güne indirildi. Mahkeme heyeti, Livaze Ç.’nin de “hürriyeti tahdit” ve “çocuğun cinsel istismarına yardımcı olmak” suçlarından beraatine karar verdi. Hüseyin Üzmez, cezası onanırsa 8 yıl 9 ay daha hapis yatacak ve ancak 85 yaşında tahliye olabilecek.

Anne için itiraz

B.Ç.'nin Bursa Barosu tarafından atanan avukatı Nevin Canbaz, “Hüseyin Üzmez’in ‘hürriyeti tahdit’ suçundan da ceza alması gerektiğini söyledi. Anne hakkında verilen beraat kararını da temyiz edeceklerini kaydeden Nevin Canbaz, “Annenin de suça iştiraki olduğunu düşünüyoruz. Üzmez’e verilen ceza doğru bir karar. Adli Tıp 6. İhtisas Dairesi’nin vermiş olduğu birinci raporun ardından yaptığımız itiraz sonucu Adli Tıp Genel Kurulu’nda düzenlenen rapor önemli rol oynamıştır. İlk rapora göre Hüseyin Üzmez 3 yıl ceza alır ve tahliye olabilirdi” dedi.

Değişen rapor yaktı

İstanbul Adli Tıp 6'ncı İhtisas Dairesi’nin, B.Ç.’nin ruh ve beden sağlığının bozulmadığına yönelik raporu üzerine Hüseyin Üzmez 28 Ekim 2008’de cezaevinden tahliye edilmişti. Bu rapor kamuoyunda uzun süre tartışılmış ve 6’ncı İhtisas Dairesi’nin bazı üyeleri görevden alınmıştı. İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’nda yeniden muayene edilen B.Ç.’ye ruh sağlığının bozulduğu şeklinde rapor verilince Hüseyin Üzmez yeniden tutuklanmıştı. 1952'de gazeteci Ahmet Emin Yalman'ı silahla vuran Hüseyin Üzmez o dönemde 13 yıl hapis yatmıştı.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.