Uzun ders saatlerine 'yetenek' isyanı

Uzun ders saatlerine 'yetenek' isyanı

Ortaöğretim öğrencilerine yönelik yapılan araştırma sonuçlarına göre, liseliler en çok ‘zorunlu ders saatlerinin azaltılması’nı bekliyor.

03 Nisan 2019, Çarşamba 08:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Öğrencilerin büyük çoğunluğu, ders saatlerinin fazla olması sebebiyle sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere vakit ayıramadığını belirtti.

UYGULAMA ÖN PLANDA

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatı çocukların ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda esnek, modüler ve uygulamalı olarak iyileştirmeyi hedefliyor. Bakanlık, zorunlu ders saatlerini tüm kademelerde azaltarak uygulama etkinliklerinin yürütülebilmesi için gereken zamanı sağlamayı amaçlıyor. Uygulama etkinlikleri için pilot okullarda tasarım ve beceri atölyeleri açıldı. Bu atölyelerdeki etkinlikler bilim, sanat, spor ve kültür odaklı yapılandırılacak.

PİLOT ÇALIŞMA

Tasarım beceri atölyeleri ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde ortak bir amaç doğrultusunda tasarlanmış, çocuğun özellikle elini kullanmasını önemseyen mesleklerle ilişkilendirilecek. Ders saatlerini azaltarak teneffüs sürelerini artıracak olan MEB, teneffüslerde öğrencilerin ilgi alanlarına göre atölyelere katılmalarını teşvik edecek. Ders saatlerinin azaltılması ile ilgili ilk uygulama Antalya’da belirlenen pilot okullarda başladı. Çalışmanın başarı ile sonuçlanması durumunda bu uygulama tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak.

Öğretmenler mağdur olmamalı

Ders saatlerinin azaltılması, öğrenci ve öğretmenleri her bakımdan rahatlatan bir çalışma olarak görülüyor. Bu yönüyle eğitimciler tarafından doğru ve yerinde bir uygulama olarak görülen bu çalışma, öğretmenleri norm kadro dağılımı ve ek ders hak edişleri bakımından sorunlar ve zorluklarla karşı karşıya bırakabileceği endişesi barındırıyor. Geçiş sürecinde yapılacak düzenlemelerle öğretmenlerin mağduriyet yaşamasının önüne geçilebilir.

ÖĞRENCİLER NE DİYOR?

Ortaöğretim öğrencilerine yönelik yapılan araştırma sonuçlarına göre, liseliler, en çok ‘zorunlu ders saatlerinin azaltılması’nı bekliyor. Ankara’daki Çubuk Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öncülüğünde Anadolu, fen, mesleki ve teknik Anadolu liselerinden toplam bin öğrencinin katılımıyla bir araştırma yapıldı. Araştırma liselilerin ‘2023 Eğitim Vizyonu’ kapsamında hayata geçirilmesini beklediği uygulamalarla ilgili dikkat çekici sonuçları ortaya koydu. ‘2023 Eğitim Vizyonu’ hakkında seminerlerin düzenlenmesinin ardından öğrencilerin görüşlerinin alınması amacıyla okullarda toplantı ve anket çalışmaları yapıldı. Böylece öğrenciler, eğitim vizyonundaki maddeler hakkında sözlü ve yazılı olarak görüşlerini sunma imkanı buldu.

SPORTİF FAALİYETLER İÇİN ZAMAN YOK

Araştırmada, öğrencilere yöneltilen ‘2023 Eğitim Vizyonu’nda ilk önce hayata geçirilmesini istediğiniz madde nedir?’ sorusuna, liselilerin yüzde 68’i ‘zorunlu ders saatlerinin azaltılması’ yanıtını verdi. Bunu ‘ilgi, yetenek ve mizaca göre seçmeli ders yapısının oluşturulması’, ‘bilimsel yöntemlere başvurularak kariyer yönlendirilmesinin yapılması’, ‘haftalık ders çizelgesinde yer alan ders çeşitliliğinin azaltılması ve derslerin yükseköğretimle uyumlu hale getirilmesi’ izledi. Öğrencilerin büyük çoğunluğu ders çeşitliliği ve saatlerinin fazla olması sebebiyle sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere vakit ayıramadığını belirtti.

EN FAZLA HEYECANLANDIRAN MADDE

Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 85’i, alan derslerinde daha fazla proje ve uygulama çalışması yapmayı istedi. ‘2023 Eğitim Vizyonu’ndaki ‘ilgi, yetenek ve mizaca göre seçmeli ders yapısının oluşturulması’ ve ‘bilimsel yöntemlere başvurularak kariyer yönlendirilmesinin yapılması’ maddeleriyle ilgiliyse öğrencilerin yüzde 91’i olumlu görüş bildirdi. Öğrencileri en fazla heyecanlandıran maddelerden biri ‘okul-mahalle spor kulüpleriyle işbirliği içinde yetenekli öğrencilerin öğleden sonra antrenmanlara katılımlarının sağlanması’ oldu. Öğrencilerin yaklaşık yüzde 90’ı bu madde hakkında olumlu görüşte bulundu.

Sıradaki haber yükleniyor...