Uzun ilişkiyi sağlıklı bir şekilde bitirmenin 8 yolu

Herhangi bir ilişkiyi bitirmek dünyanın en zor şeyi olabilir. Konu uzun yıllardır süren bir ilişkiyse, o ayrılık konuşması hazırlanmak bir türlü başlayamadığın bir ödeve başlamak gibidir. Uzun bir ilişkiyi bitirirken karşındakinin canını yakmamak, üzmemek, hatanın onda olmadığını anlatmak... Hepimiz bir ilişkiyi bitirmek yolundan geçmişizdir ancak her seferinde aynı acıyı verir. Eğer ayrılık süreci içerisine girmişseniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız sizin için 8 tavsiye paylaştık. İşte ilişkinizi sağlıklı ve iyi bir şekilde bitirmek için 8 tavsiye...

05 Mayıs 2020, Salı 17:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"Ben" dilini kullanın

"Ben" dilini kullanın

Karşınızdaki kişiye konuşurken 'sen' ile kuracağınız her cümle, eğer olumsuzca suçlayıcı olayacak, olumluysa da 'kırıcı' olacak. Karşınızdakini öve öve ayrılırsanız, "O zaman neden ayrılıyorsun?" diye sorabilir, karşınızdaki kişiye olumsuz cümleler kuruyorsanız o da hırçınlaşabailir. Bu nedenle 'Ben' ile başlayan kendi duygularınıza ve eksikliklerinize odaklanan bir dil çok daha sağlıklı olacaktır. 

İlişkiyi bitirmek için kendinizi ve gerekli ortamı hazırlayın

İlişkiyi bitirmek için kendinizi ve gerekli ortamı hazırlayın

İlişkiyi bitirmek için hazır olduğunuzda karşınızdaki kişiyle sohbet edebileceğiniz sakin bir ortam bulun. Dikkat dağıtıcı ve stresi artırıcı öğelerden kaçının. Rahat hissettiğiniz, izleniyor veya yargılanıyor gibi hissetmeden kolayca konuşabileceğiniz herhangi bir yer olabilir. İki taraf da üçüncü bir kişinin dahil olup konuşmaya etki edebileceği veya çatışma yaratabileceği durumlardan uzak durmalıdır.


İlişkiyi mutlaka yüz yüze bitirin

İlişkiyi mutlaka yüz yüze bitirin

Bir ilişkiyi bitirmemiz gerektiğinde bunun en iyi yolu o kişiyle bir araya gelmek ve yüz yüze iletişim kurmaktır. Özellikle de açıklamaya ihtiyaç duyduğumuzda hepimiz biraz ilgiyi hak ederiz. Bir düşünün: Başkalarının sizi incitmesini istemediğiniz şekilde başkalarını incitmeyin. Kendinizi düzgün bir şekilde ifade edememekten korkuyorsanız önce düşüncelerinizi bir sıraya sokun.

Karşınızdaki kişiyi cezalandırmaktan kaçının

Karşınızdaki kişiyi cezalandırmaktan kaçının

Romantik bir ilişkinin iki tarafı vardır. Bu iki kişi aralarında olup bitenlerden sorumludurlar. Bu yüzden ilişkiyi bitirme kararınız için partnerinizi suçlamanız sağlıklı değildir. Unutmayın, karşınızdaki kişiyi suçlamak birini cezalandırmaya ihtiyaç duyuyormuşsunuz gibi anlaşılabilir. Ortada birini cezalandırmanızı gerektirecek bir sebep yoktur.

Empati kur

Empati kur

Kendini karşındakinin seninle en azından ilk başta arkadaş kalamayacak kadar incinmiş olma olasılığına karşı hazırla. Ayrılık iki taraf için de çok duygusal olabilir. Ayrılığın hemen ardından arkadaş olmayı bekleme.

Ara vermeyi önerme

Ara vermeyi önerme

Aralar genellikle gerçek bir ayrılığın öncüsüdür; biriyle birlikte olmaya ara vermen gerektiğini hissediyorsan muhtemelen aslında ayrılmak istiyorsundur ama yalnız kalmaktan korkuyorsundur. Ara vermeyi önermek yerine ilişkiyi tamamen bitirmeye hazır hissedene kadar bekle ve sonra bunu yap.

Gerekli ortamı hazırla

Gerekli ortamı hazırla

Birlikte yaşıyorsanız evden kimin çıkıp kimin aynı evde kalacağına (elbette bunun tartışmaya açık olmasını da isteyebilirsin) karar ver. Partnerinin evden çıkmasını bekliyorsan ona başka bir ev bulması için yeterli süreyi vermelisin ve bu süreçte kalacak başka bir yer bulmalısın.

Ailene veya yakın arkadaşlarına birkaç gün onlarda kalıp kalamayacağını sor veya birkaç geceliğine bir otelde oda tut. Birlikte yaşamıyorsanız ama okulda ya da işte birbirinizi her gün görüyorsanız o zaman programını/koşullarını yeniden ayarlaman gerekip gerekmediğine karar vermelisin. Birbirinizi düzenli olarak görmenin hayatına devam etmeni zorlaştıracağını düşünüyorsan bu kişiyle sürekli karşılaşmamak için işini değiştirmeyi veya ders programını tekrar düzenlemeyi düşünebilirsin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Sahiplensin kol kanat gersin'