Üzüntü ve stres sedefi başlatabilir (Sedef hastalığı tedavisi)

Bağışıklık sisteminin vücuda yanlışlıkla saldırması sonucu ortaya çıkan sedef hastalığı kendisini deride kabuklu görüntülerle ele veriyor. Dünyada 100 kişiden 2-3'ünde görülen bu hastalık, doğru tedavi edildiği takdirde rahatlama sağlanabiliyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal SUAM Deri ve Zührevi Hastalıkları Kliniği Dermatoloji Uzmanı Prof.Dr. İlknur Kıvanç Altunay anlattı

08 Ocak 2019, Salı 11:43 Son Güncelleme:
A A
SEDEF NASIL BİR HASTALIKTIR?

SEDEF NASIL BİR HASTALIKTIR?

Bağışıklık sisteminin vücuda yanlışlıkla saldırmasıyla ortaya çıkan kronik (uzun süreli) bir hastalık. Sedefte bağışıklık sistemi hatalı çalıştığı için bazı maddeler aşırı bazıları da yetersiz salgılanır.

TAM OLARAK NE OLUYOR DA SEDEF ORTAYA ÇIKIYOR?

TAM OLARAK NE OLUYOR DA SEDEF ORTAYA ÇIKIYOR?

Normalde deri katmanlarımızın bir hücre döngüsü var. Bu döngü 21 günle 1 aya denk gelen bir sürede kendini yeniler. Derimizin alt tabakasındaki hücreler olgunlaşarak yukarı çıkar ve fark edilmeden dökülür. Sedefte ise normalden 3-4 kat daha hızlı bir cilt hücresi üretimi olur. Hücreler derinin en üst tabakasında birikir ve gümüş renginde kabuklu bir görüntü ortaya çıkar. Aynı zamanda kızarıklık eşlik eder. Bazı hastalarda kabuklu görüntü bazılarında da kızarıklık ön planda olur.

YAYGIN BİR HASTALIK MI?

YAYGIN BİR HASTALIK MI?

Bütün dünyada 100 kişiden 2-3’ünde sedef vardır denilir. Sedef sıklığı Kuzey Avrupa ülkelerinde biraz daha fazla, Ekvator’a doğru gittikçe biraz daha azdır. Türkiye’de ortalama civarında seyrediyor, yüzde 2-3 diyebiliyoruz.

STRES, ÜZÜNTÜ ROL OYNUYOR MU?

STRES, ÜZÜNTÜ ROL OYNUYOR MU?

Kesinlikle. Önemli ruhsal kayıplar, örneğin bir yakının ölümünün ardından depresyon yaşayanlarda hastalık ilk kez ortaya çıkabiliyor. Stres ve üzüntü aynı zamanda var olan sedefi alevlendirebiliyor. Hatta tedavi altındayken bile önemli bir strese maruz kaldığında şikayetleri alevlenen sedef hastalarımız var.

SEDEF SAÇ DÖKER Mİ?

SEDEF SAÇ DÖKER Mİ?

Hayır, sedef saç döken bir hastalık değil. Ancak saçlı deriyi tutan sedefte, hastalar kalın kabukları sökmeye çalışırken saçlar dökülebilir. Fakat bu dökülme kalıcı değil, yerine yenileri çıkar.

SEDEFİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER NELER?

SEDEFİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER NELER?

Bağışıklık sisteminde bir problem var ama buna yol açan sebebi tam olarak bilmiyoruz. Ama bazı tetikleyicilerden söz edebiliriz. Basit bir gribal enfeksiyondan tutun, şişmanlığa kadar pek çok etken genetik yatkınlığı olanlarda hastalığın tetiğini çekebiliyor. Bünyesi yatkın olanlarda hayatın herhangi bir döneminde, bir gün bir şeyler hatalı işliyor ve hastalık ortaya çıkıyor. Tetikleyici herhangi birşey olabilir, bunun ne olduğu da hastaya göre değişir.

UZAK AKRABADA OLMASI DA RİSKİ ARTIRIYOR

UZAK AKRABADA OLMASI DA RİSKİ ARTIRIYOR

Anne ya da babanız sedef hastasıysa sizde de hastalığın ortaya çıkma riski yükseliyor. Hem anne hem babada varsa çok daha fazla bir riskten söz ediyoruz. Yalnızca birinci derece akrabalarda olması gerekmiyor, uzak akrabalarda olması da yatkınlığa yol açıyor. Sedefte rol oynayan genlerin değişik geçiş modelleri var. Bunlar belli bir düzen izlemez. Örneğin anneannenizde vardır ama annenizi atlayıp sizde çıkabilir.

SEDEFİN KAÇ TÜRÜ VAR?

SEDEFİN KAÇ TÜRÜ VAR?

1-PLAK TİPİ PSORİASİS (SEDEF)


En sık görülen sedef formudur. Yama şeklinde, kaşıntılı veya acı verici plaklar oluşur. Kalp-damar hastalığı riskini artırır. Genellikle diz ve dirseklerde, kalça bölgesinde, vücudun sürtünmeye maruz kalan yerlerinde kızarıklık, beyaz pullar şeklinde ortaya çıkar.

2-SAÇLI DERİ SEDEFİ

2-SAÇLI DERİ SEDEFİ

Tek başına görülmesi zordur, genellikle vücudun diğer bölgelerindeki sedef belirtileri eşlik eder. Saçlı deride kaşıntılı, kızarık, kabuklanan yaralar görülebilir. Saçlı deri sedefi bazen egzama ile karışabilir. Arada kalınan durumlarda biyopsi ile tanı netleştirilir.

3-TIRNAK SEDEFİ

3-TIRNAK SEDEFİ

Yalnızca tırnaklarda görülür. Tırnakta kalınlaşma, renk değişikliği, çukurluklar ortaya çıkar.

4-DAMLA TİPİ SEDEF

4-DAMLA TİPİ SEDEF

Genellikle çocuklarda ve gençlerde rastlanır. Damlacık gibi küçük küçük kızarık kabuklu yaralar vardır.

5-ATİPİK SEDEF TÜRLERİ

5-ATİPİK SEDEF TÜRLERİ

Klasik sedef formundan farklı sedefler bu gruba girer. Bütün vücudu kaplayan kızarıklık şeklinde olabilir veya içi iltihaplı gibi görünen, bir araya gelmiş kabarcıklar şeklinde ortaya çıkabilir. Yalnızca ağız içinde, dilde ya da genital bölgede görülen formları da var.HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

ozgur.celenk@posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kibar ve nazik görünümlerine aldanmayın!