Vajina kokusu nasıl giderilir?

Vajina kokusu her kadının zaman zaman yaşadığı bir durumdur. Vajina kokusu, kendinizi kötü hissetmenize neden olmamalı, özgüveninize kesinlikle ket vurmamalı. Vajina kokusunun pek çok nedeni olabilir. Vajina kokusu neden olur? Bazen hijyenik nedenler, bazen ufak tefek sağlık sorunları vajina kokusuna neden olabilir. Eğer sürekli bir vajina kokusu probleminiz varsa, öncelikle doktora gitmelisiniz. Eğer sağlık probleminden kaynaklanan bir koku değilse, bunu doğal kadın döngünüzün bir parçası olarak görmeli ve kabul etmelisiniz. Ancak yine de 'Vajinamın kokmasını istemiyorum' diyorsanız sizin için bir dizi önlem ve çözüm derledik.

21 Ağustos 2020, Cuma 15:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Günde iki kase ev yoğurdu

Günde iki kase ev yoğurdu

Vajinal koku tedavisinde kullanılabilecek bir diğer seçenek ise yoğurttur. Yoğurt, vajinal pH seviyesinin normale dönmesine yardımcı olur Lactobacillus, bakımından zengindir. PH değeri dengelendikten sonra vajinal koku ortadan kalkacaktır. Bu tür sorunları olan kadınlar hem genel sağlık hem de koku giderici olması nedeni ile diyetlerinde daha fazla yoğurt tüketmelidirler. Günlük olarak iki bardak şekersiz, sade yoğurt yemeye çalışınız.Başka bir seçenek ise sade yoğurt ile bir tamponu ıslatın ve sonra vücudunuza takın, bir süre bekletin ve sonra tampon çıkardıktan sonra alanı iyice durulayın.


 Çemen otu suyu

Çemen otu suyu

Bu kokunun giderilmesi için çemen otu suyunu içmeyi deneyebilirsiniz. 1 bardak suyun içine bir tatlı kaşığı çemen otu tohumu koyup demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra sabah aç karnına içebilirsiniz.

  Pamuklu iç çamaşırı

Pamuklu iç çamaşırı

Naylon sentetik iç çamaşırı nefes almaz. Dolayısıyla enfeksiyonlara daha yatkındır. Tercih edilen pamuklu iç çamaşırlarıdır. Yine modern dünyada sıklıkla giyilen tanga tipi ipli çamaşırlar, enfeksiyon geçiren kişiler için uygun bir tercih değildir. Kadınların klasik tipli iç çamaşırı giymesi önerilir.

  Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak başlı başına bir eczanedir. Sarımsak, vajinal kokunun yanısıra vajinal enfeksiyonlar ile başa çıkmaya yardımcı olabilecek çok güçlü doğal bir antibiyotik türüdür. Sarımsak günlük olarak çiğ ya da pişmiş şeklinde tüketilmelidir. Bir bardak sıcak su ile aç karnına bir veya iki çiğ diş sarımsak tüketebilirsiniz. Sarımsakta bulunan antifungal özelliklere sahip bileşenler sayesinde mevcut mantar enfeksiyonu ile mücadele edebilir ve vücudunuzdaki kötü bakterilerden kurtulabilirsiniz.Bunun dışında yemeklerinize ve salatalarınıza da kullanabilirsiniz. 

  Narenciye

Narenciye

Narenciye gıdalar, vajinal bölgedeki enfeksiyonların tedavisinde etkin olarak kullanılabilir ve kokuları önleyebilir. Yapısında yer alan C vitamini sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir. Bağışıklık sisteminin daha güçlü olması ise vajinal kokuya neden olan zararlı bakterilere karşı mücadele edilmesini kolaylaştırır. Üzüm, portakal, limon, greyfurt, ananas ve benzeri gibi meyveleri kadınların sıklıkla tüketmesi gerekir. Narenciyeler aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarının her türlüsüne karşı savaşmaya yardımcı olur.

Su

Su

Vajinal koku ile başa çıkmanın en iyi yollarından birisi bol su içmektir. Su içilmesi genel vücut sağlığı açısından yararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Günlük olarak ortalama sekiz ile on bardak arasında su içiniz. Bu sayede, vücudunuz etkili bir şekilde kötü toksinler ve zararlı bakterilerden kurtulur. Aynı zamanda, su, vajinal koku arkasındaki temel nedenlerinden biri olan vücuttaki fazla şekerin uzaklaştırılmasına da yardımcı olur. Vajinal kokusu kadınlar, ayrıca kafein ve şekerli içeceklerden de kaçınmaları gerekir.

  Beyaz sirke

Beyaz sirke

Eğer vajinal koku probleminiz varsa beyaz sirke ile durulamayı denemeniz gerekir. Beyaz sirke, kokuları ‘nötralize etme’ ve kokuya neden olan proteinleri yıkma gücüne sahiptir. Bir banyo suyuna yarım fincan beyaz sirke ve tuz ekleyin ve birkaç dakika için vajina bölgenizi bu bölgede tutun. Bu süreçte, vajina pH seviyesi normale geri dönecek ve kokularınız yok olacaktır. Daha iyi sonuç için, soğuk su yerine ılık su kullanın. Olumlu sonuçlar almak için bu şekilde haftada birkaç kez uygulayın.

 Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, güçlü antifungal hem de antiseptik özelliklere sahiptir. Çay ağacı yağı alın ve su ile seyreltin. Sonrasında ise bölgeyi bu karışım ile durulayın.Başka bir seçenek ise üç bardak ile saf elma sirkesi birlikte üç damla çay ağacı yağı banyo suyuna ekleyin ve sonra yarım saat içinde oturun. Bu ilaç, bir hafta üç dört kez tatbik edildiğinde güçlü vajinal kokuya neden olan bakterilerden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

 Kabartma tozu

Kabartma tozu

Kabartma tozu vücudunuzdaki pH seviyesini dengelemek için kullanılabilir. PH değeri dengelendikten sonra ise vajinal koku problemi otomatik olarak tedavi edilecektir. Sadece, sıcak bir bardak su içine bir çorba kaşığı kabartma tozu karıştırın ve günde bir kez içiniz.Yada, banyo suyuna yarım fincan kabartma tozu ekleyebilir ve daha sonra yaklaşık yirmi dakika kadar vajina bölgesini bekletin. Son olarak ise temiz bir havlu ile kurulanın. Bu prosedür, mantar enfeksiyonu ve vajinal kokulara karşı mücadele etmek için etkili bir prosedürdür.

 Elma sirkesi

Elma sirkesi

Elma sirkesi doğal bir anti-bakteriyeldir ve dolayısıyla aynı zamanda vajinal kokuya karşı mücadele için kullanılabilir. Aslında, elma sirkesi katılarak banyo yapılması vajinal kokulardan kurtulmanın en basit yollarından biridir. Bir küvet içine ılık su ve biraz elma sirkesi ekleyin. Kendinizi bu suda en az yarım saat bekletin. Bu yöntem kokuya neden olan toksinler ve bakterileri defetmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, vajinal floranın asidik kalitesini geri kazandıracak yüklemek için yardımcı olacak ve daha fazla koku olmayacaktır. Bu uygulamadan dört-beş kat hızlı sonuç almak için bir hafta kadar sürdürün.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erkeklerde uzun saç bakım nasıl yapılır?