Vajinismus nedir, neden olur? Tedavi yöntemleri

Vajinismus, toplumumuzda çoğu kadında görülen ve evlilikleri bitirme noktasına getiren bir sorun. Vajinismusun birçok farklı nedeni olabilir ve önemli olan bir uzman desteğine başvurarak esas nedeni bulmaktır. Vajinismusun belirtileri, tedavi yöntemleri ve hamilelikte vajinismus hakkında detayları bilgiler haberimizde.

08 Mayıs 2020, Cuma 12:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vajinismus, her 10 kadından 1'inde görülebilen bir cinsel sorun. Kişinin evliliğini ve sosyal yaşamını da kötü etkileyebiliyor. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney vajinismusun nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Vajinismus, kadının vajina kaslarını istemsiz kasması nedeniyle cinsel birleşmeyi sağlayamama durumudur. Ülkemizde batılı ülkelere göre çok daha sık. Çoğunlukla ilk cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Bazen kadınların kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından muayenesi sırasında da fark edilebilir. Ne yazık ki 10 kadından birinde vajinismus görülebiliyor.


Vajinismusun belirtileri

Vajinismusun belirtileri

  • İlk cinsel birleşme sırasında bedende kasılma
  • Bacakları kapama
  • Eşini itme
  • Korku
  • Girişin olmayacağına dair düşünceler sonucu cinsel birleşme olmaması.

Vajinismusun en önemli nedeni eksik ve yanlış cinsel bilgiler. Birçok kadın kendi cinsel organını tanımıyor. Cinsel bilgileri daha çok arkadaşlarından ya da yakınlarından almış oluyor. Çoğunlukla cinsellik konuşma imkânın çok az ya da imkânsız olduğu durumlarda toplum içinde konuşulan yanlış cinsel bilgiler sanki gerçekmiş gibi algılanıyor, bunların değişimi ise çok zor oluyor.Cinselliğin yaşandığı ilk gecede çok fazla kanama olacağı, çok acı çekileceği, kadının oturmakta zorlanacağı, ilk cinsel birleşme de kilitlenme olacağı gibi gerçeği yansıtmayan ve abartılı konuşmalar kadınları endişelendirebiliyor. Bu endişeler de doğal olarak cinselliğe yansır. Bunlarla birlikte kadınların cinsellikten zevk almasının, cinsel isteğinin olmasının ayıp sayılması da durumu etkiliyor.

Yine kızlık zarı ve onunla ilgili abartılı konuşmalar da vajinismus oluşmasını kolaylaştırıyor. Cinsel tedavilerde ilk olarak yanlış ve abartılı düşünceler, cinselliğin işleyişi ve cinsel organlar hakkında bilgi verilir.  

Normal bir cinsel yaşamı olan ve daha önce vajinismus sorunu olmayanlarda da kürtaj, düşük, doğum, sıkıntı yaratan kadın doğum muayeneleri ve cinsel taciz sonrasında da vajinismus oluşabilir.

Vajinismus toplumun her kesiminde görülebilir. Tabii ki cinselliğin çok ayıp sayıldığı toplumlarda daha sık görülür.

Kadınlarda vajinismus sorunu, kendilerinde değersizlik, yetersizlik duygularının doğmasına hatta bazen depresyonun dahi gelişmesine neden olabilir.


Vajinismus ve hamilelik

Vajinismus ve hamilelik

Vajinismus sorunu olanlar bazen hamile kalabilir. Bu da başka sorunlara yol açar. Vajinismuslular, gebelik süresince kadın doğum muayenesi olmakta zorlanırlar ve normal doğum güçlük çekerler. Bu nedenle olası bir hamilelikten önce veya hamilelik gelişmişse mutlaka tedavi edilmelidir.

Vajinismus tedavisinden önce çiftler çoğunlukla kayganlaştırıcı kullanıyor ya da ilişki öncesi alkol almaları sağlanıyor. Bu yöntemler bazen tek bir birleşmeyi sağlayabilir. Ancak cinselliğin yaşam boyu süreceği düşünülürse sağlıklı yöntemler değil. 


Birçok kadın vajinismus sorunu için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına başvuruyor, ne yazık ki büyük bir kısmına "kızlık zarının kalın olduğu" söylenerek operasyon yapılıyor.

Oysa buradaki sorun kızlık zarı değil, kadının kendi kaygıları. Doğal olarak tedavi de en önemli yol kaygıların ortadan kaldırılması. Vajinismus sorunu çiftin sorunudur, doğal olarak tedaviye erkek ve kadın beraber katılmalı.

Tedavide sonuçlar oldukça yüz güldürücü. Terapide mahremiyet çok önemli. Bu konuda çifti bilgilendirmek gerekir. Tedavide hem cinsellik hakkında detaylı bilgi verilir hem de yavaş yavaş bu sorunun üzerine gitmeleri sağlanarak problem çözülür.

Çiftte eğer bir psikolojik sorun yoksa terapilerde ilaç kullanılmaz. Şu bilinmelidir ki; vajinismus tedavileri 6-12 seans süren tedavilerdir. Bir günde ya da bir seansta sorunu halletmek neredeyse imkânsız. Dolayısıyla bu tip medyadaki bilgiler kafa karıştırıyor. Mutlaka bu konuda deneyimli psikoterapistlere gidilmeli. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erkeklerin en büyük sorunu: Sertleşme bozukluğu ve tedavi yöntemleri