Vajinismustan yüzde 100 kurtulmak mümkün mü?

Vajinismusun evli çiftleri evliliğe, birbirine ve hayata küstürme potansiyeline sahip bir hastalık olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Cinsel Terapi Uzmanı Op Dr. Eda Adeviye Şahin, konu hakkında bilgi verdi. İşte detaylar...

05 Aralık 2020, Cumartesi 12:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye’de en çok rastlanan kadın rahatsızlıklarından biri olan vajinismus, her 10 kadından birinin hayatını etkiliyor. Vajinismus tüm dünyada özellikle kapalı ve geleneksel toplumlarda kadınların ve evli çiftlerin korkulu rüyası haline geldi.

Vajina (kılıf) ve ismus (eylem) kelimelerinin bir araya gelmesiyle tanımlanmış olan bu durum kısaca ‘vajinal eylemin yapılamaması’ olarak ifade ediliyor.


Vajinismus, kadında cinsel birleşmeyi zorlaştıran, hatta tedavi edilmeden imkansız kılan, çoğunlukla psikodinamik alt yapısı olan ve tedavide multidisipliner bir yaklaşım gerektiren vajinal spazm (istemsiz kasılma) ve ağrı durumudur.

Sıklığı düşünüldüğünden de fazladır. Ancak ortalama bir rakam verecek olursak; her 10 kadından 1’inde vajinismus mevcuttur. Vajinismus tedavisinde en önemli aşama şikayetleri olan hastayı dinlemek ve anlamaktır.


İşin aslı, vajinismus hastalığı yoktur, vajinismus hastaları vardır. Yani neredeyse hasta sayısı kadar nedenden bahsetmek mümkündür. Tedavi de öncelikle nedenin ortaya konulmasıyla başlar. Hekime başvuran her hastanın vajinismus sebebi farklı olacağı gibi, tedavisi de farklı olacaktır.


Kısaca belirtmek gerekirse vajinismus nedenleri 2 ana başlıkta ifade edilebilir. Fiziksel nedenler arasında anatomik bozukluk, darlık, kapalı kızlık zarı ve benzeri sebepler gösterilebilir. Psikolojik nedenler ise cinsel metalara karşı korku, utangaçlık, iğrenti duyma, taciz-tecavüz-zor doğum gibi geçirilmiş travmatik durumlardır.


Gün geçtikçe özellikle ülkemizde cinsellik konusunda hem hekim hem de hasta bazında eğitim ve bilinçlendirme programlarının artmasıyla birlikte vajinismus tedavisinin de başarısı artmıştır.


Artık çok dirençli vajinismus hastalarında bile yüz güldüren sonuçlar alınabiliyor. Bu konuyla ilgilenen hekim ve psikolog sayısı arttıkça ve toplumun cinsellik konusunda konuşulmayan, bilinmeyen tarafları aydınlatıldıkça hastalığın bile azalması mümkün.


Vajinismus tedavisinde başarı için tedavi yönteminden ziyade kadını ve erkeği birebir dinleyip anlamak gerekir. Jinekolojik muayene, cinsel terapi ve yardımcı teknikler tedavide sonraki aşamaları oluşturur. Özellikle fiziksel bir sorunu olmayan psikolojik zeminli vajinismus hastalarını sadece bilişsel ve davranışsal yaklaşımla tedavi etmek mümkündür. Vajinismus ne sizin suçunuz ne de kaderinizdir. En kısa sürede jinekolog, cinsel terapist ve/veya psikoloğa başvurarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (5 Aralık 2020)