Vaka sayısının artmasındaki 3 ana etken

Koronavirüs ile mücadelenin birinci yılında normalleşme adımları ile birlikte vaka sayısında önemli bir artış yaşandı. Peki vaka sayısının 3 katına çıkmasındaki 3 ana etken ne?

15 Mart 2021, Pazartesi 10:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Günlük vaka sayılarındaki hızlı artışın üç nedeni olduğu düşünülüyor.

Bunlar kısıtlamaların esnetilmesi nedeniyle hareketliliğin artması, İngiliz mutantının artık Türkiye geneline yayılmış olması ve vatandaşların kurallara eskisi kadar uymaması olarak sıralanıyor.


İstanbul, Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerde son 10 gündür vaka sayıları ile testlerdeki pozitiflik oranı sürekli artıyor.

Polikliniklere başvurular da yüzde 30 arttı. Büyükşehirler başta olmak üzere vakalardaki hızlı artışın yoğun bakıma ve entübeye dönüşmesi ile ilgili bir endişe yaşanıyordu.

Ancak sayısal artışa karşın bunun hastane doluluk oranlarına yansımadığı, kesin olmamakla birlikte hastalığın seyrinde bir hafifleme olduğu gözleniyor.


Yapılan filyasyon çalışmalarında İngiliz mutantı virüsün evde bulaşları önceki döneme göre 3 kat artırdığını gösteriyor. Bu nedenle önümüzdeki dönem mavi dışındaki tüm illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına geri dönülmesinin düşünülebileceği belirtiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeni risk haritası yayınlandı! Renkli risk haritası ile hangi şehirlerin renk kodu değişti?