Vali Balcı: Tokat Türk tarımının parlayan yıldızı

Vali Balcı: Tokat Türk tarımının parlayan yıldızı

12 Haziran 2019, Çarşamba 18:34
A A
Vali Balcı: Tokat Türk tarımının parlayan yıldızı

Halil İbrahim YEL/TOKAT, (DHA) - TOKAT merkeze bağlı Kocacık köyünde düzenlenen tarla gününde kiraz hasadı başlatıldı.
Merkeze bağlı Kocacık Köyünde düzenlenen tarla gününde kiraz hasadı gerçekleştirildi. Düzenlenen törene Tokat Valisi Ozan Balcı, Tokat olarak Türkiye’nin en kaliteli ve lezzetli kirazın Tokat’ta yetiştiğini söyledi.
Tokat’ın Türk tarımının parlayan yıldızı olduğunu ifade eden Vali Balcı, ''Tokat’ı tarımın başkenti yapacağız dedik. Akdeniz’de tarım anlamında Antalya, Mersin, Adana neyse Kuzeyde Tokat’ta bu anlama gelecek. Çok kıymetli bizim yapraklarımız var. Türkiye’de bir numara daha kalitesi yok. Şu anda 250 milyon lira civarında gelir elde ediyor çiftçimiz. İnşallah 1 milyar elde edecek. 2-3 yıl içinde asma bahçelerinin hepsini bitireceğiz Yaklaşık bir 10 bin dönüm daha dikeceğiz. Böylece asmadan çiftçimize gelir getireceğiz. Şu anda kirazda miktar anlamında bir numara değiliz ama kalite anlamında bir numarayız'' dedi.
Daha sonra kiraz tarlasına girerek sembolik olarak hasat yapan Vali Balcı, ''Bu dalı tutmak, çiftçiye dost olmak demek. Bu dalı tutmak, tarım dostu olmak demek. Bu dal tarımın parlayan yıldızı olan Tokat’ın ifadesi'' diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...