Vali Doğan hem eleştirilere  cevap verdi, hem de projelerin durumunu anlattı

Vali Doğan hem eleştirilere  cevap verdi, hem de projelerin durumunu anlattı

Vali Doğan hem eleştirilere  cevap verdi, hem de projelerin durumunu anlattı

24 Aralık 2019, Salı 15:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hüseyin BOZOK/HATAY, (DHA)- HATAY Valisi Doğan dün tanıtımı gerçekleştirilen Samandağ-Arsuz yolunun bazı basın organlarınca açılışı yapılmış gibi lanse edildiğini belirterek, hem eleştirilere cevap verdi, hem de gerçekleştirilmesi planlanan Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi ile Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesi hakkında bilgi verdi.
Hatay’da yapılacak Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi ve HADO Projesi ile ilgili Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapılan toplantıda konuşan Vali Doğan, ilk olarak tanıtımı yapılan Samandağ-Arsuz yolu ile ilgili eleştirilere cevap verdi. Vali Doğan "Dün tanıtımını yapmış olduğumuz Samandağ- Arsuz yolunun ihale bedeli KDV dâhil 80 Milyon TL’ye mal olmuştur. Bugünkü yapacağımız ödeme ile birlikte 60 milyon TL’lik kısmını ödemiş bulunuyoruz. Dolayısıyla borç yükümüzü de oldukça rahatlatmış oluyoruz. Bugün gazetelere baktığımda birtakım spekülasyonlar gördüm. Biz dün yolun açılışını yapmışız gibi lanse edilmiş. Biz dün açılış yapmadık, asfaltlamaya hazır olan bu yolun tanıtımını yaptık. Elverişsiz hava koşulları nedeniyle asfaltlama çalışmaları için güzel havaların gelmesini bekliyoruz. Mart-Nisan ayı gibi asfaltı dökeriz diye tahmin ediyorum. Trafik işaretlemesini de yapar, yolumuzu vatandaşlarımızın hizmetine açarız. İşimizin neredeyse yüzde 90’lık kısmı bitmiş durumda. Zor kısmı atlattık. Geri kalan yüzde 10’luk kısmı, en kolay kısmı. Dün bizimle birlikte gelen arkadaşlar gördüler. Dağları yıktık, köprüler yaptık. Yol güzergâhında 42 menfez yapılması planlanırken, bu sayı 74 menfeze çıktı. Bu çok büyük bir rakam. Hatay’a tekrar hayırlı uğurlu olsun diyorum" dedi.
Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bir başka önemli projemiz olan Madenli Barınağı’nı Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi olarak inşa edeceğiz. Sayın milletvekillerimizle birlikte istişare ettik, kararlaştırdık. HADO yine hep konuşulan konulardan biri. HADO için orada yer ayırdık. Büyükşehir Belediyesi'ne 2 Milyon TL karşılığında tahsis edip protokol imzaladık. Oradaki üç iskelenin bir tanesini de yatırımcılara tahsis ettik. Özellikle söylemem gerek, HADO başladığında gümrük de olacak orada. Pasaport kontrolü yapılacak. Çünkü HADO’nun, Kıbrıs ve Beyrut’a, yani yurt dışına yolcu taşıma planı da var. Dolayısıyla gümrük ve pasaport işlemleri olacağını da belirtmeden geçmeyelim. Bizimle ilgili kısmı olan Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi’nin projelerini hazırladık. Bunun parasını da temin ettik. Önümüzdeki hafta içerisinde Allah’ın izniyle ikisinin de ihalesine çıkacağız. Bu işi yapabilecek firma sayısı Türkiye’de sınırlı sayıda, Sanırım 2-3 firma ancak var. Şartlarımıza uygun şekilde bu işi hangisi daha iyi yapıyorsa, onları ihaleye davet edeceğiz. İhaleyi alan firma ile birlikte, belirtilen süre içerisinde de yapımını tamamlayacağız."

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hatayspor, Bursa maçının hazırlıklarını sürdürüyor