Vali Tutulmaz deprem bölgesini inceledi

Vali Tutulmaz deprem bölgesini inceledi

20 Ağustos 2019, Salı 14:14
A A
Vali Tutulmaz deprem bölgesini inceledi

 

Satılmış AKKAŞ/AFYONKARAHİSAR, (DHA)- AFYONKARAHİSAR Valisi Mustafa Tutulmaz, Denizli depremi sonrası ağır hasarın oluştuğu Dazkırı ilçesinde incelemelerde bulundu. Vatandaşları dinleyen Vali Tutulmaz kesin hasar kontrollerinin ivedilikle yapılacağını söyledi.
Denizli'nin Bozkurt ilçesinde 8 Ağustos saat 14.25'te 6.0 büyüklüğündeki deprem Denizli'nin yanı sıra Aydın, Burdur, İzmir, Antalya ve Afyonkarahisar başta olmak üzere yakın çevrelerde de hissedildi. Deprem Afyonkarahisar'ın bölgeye yakın ilçeleri Dazkırı, Dinar, Evciler ve Başmakçı ilçelerinde hasara yol açtı. Vali Mustafa Tutulmaz, Dazkırı ilçesinde sırasıyla Kızılören, Hasandede, Örtülü, Darıcılar ve Sarıkavak köylerine giderek hasar olan evlerde ve camilerde incelemelerde bulundu. Vatandaşlardan ve AFAD ekiplerinden son durum hakkında bilgiler alan Vali Tutulmaz, kesin hasar kontrollerinin ivedilikle yapılacağını vurguladı.
SIKINTILAR KISA SÜREDE ÇÖZÜLECEK
Vatandaşları dinleyen, kurulan çadırları inceleyen Vali Mustafa Tutulmaz, vatandaşlara sıkıntıların en kısa sürede giderileceğini ve bu konuda duyarlı olunması gerektiğini söyledi. Deprem hakkında bilgiler veren Vali Tutulmaz, "Denizli'de yaşanan deprem ne yazık ki ilimizde de hasara yol açtı. Yaşanan depremin ardından il genelinde tüm kurumlarımız harekete geçmiş, sağlık ve AFAD ekipleri hızla olay yerine intikal etmiştir. Afet Müdahale Planı acilen uygulamaya konularak kaymakamlıklar ve köy muhtarları ile irtibat sağlanarak, ilçe jandarma, ilçe emniyet ve belediye itfaiye-zabıta ekipleri tarafından bölgede ön keşif yapılarak özellikle ahşap ve kerpiç binalarda hasarların oluştuğu durum hakkında 112 ve AFAD bilgilendirilmeye başlandı" dedi.
'DAZKIRI'DA 81 ÇADIR KURULDU'
İlk günden itibaren vatandaşların ihtiyaçlarının karşılandığına vurgu yapan Vali Tutulmaz, "Yaşanan deprem sonrası İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden 1 ön keşif aracı ve 2 kurtarma aracı ile 8 personel Dazkırı, Dinar, Başmakçı, Evciler ilçelerinde ön keşfi çalışması yaptı. Can kaybının yaşanmadığı afet sonrası 2 vatandaşımız hafif yaralanırken, olaydan etkilenen 35 kişi de hastanelerde tedavi edildi. Ayrıca konutları riskli olan ve çadır talep eden aileler için 145 çadır Dazkırı Kaymakamlığımız emrine verilerek ailelere ulaştırılması sağlandı. Ekipler ilk günden itibaren çadır kurmaya başladı. Toplamda Dazkırı ilçesinde 81 çadır kuruldu" diye konuştu.
224 EV AĞIR, 470 EV AZ HASARLI
Hasara ilişkin bilançoyu da paylaşan Vali Mustafa Tutulmaz, şöyle dedi:
"Deprem sonrası Dazkırı, Dinar, Evciler ve Başmakçı ilçelerinde toplam 224 ev ağır hasar alırken, 470 evde az hasar tespit edildi. İlçelerimize bakıldığında ise Başmakçı ilçesinde 1 ev yıkılırken, 8 evde ağır hasar tespit edildi. Evciler'de yıkılan ev sayısı 17, az hasarlı bina sayısı 48. Dinar'da 9 az hasarlı bina bulunuyor. Ayrıca Dazkırı ilçesi Kızılören köyünde bulunan 2 cami ve minaresi, Darıcılar köyünde bulunan 1 cami minaresi, Hasandede köyünde bulunan 1 cami ve minaresi depremden etkilenerek hasar gördü. Hasarlı camilerimizde Eskişehir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun vereceği karar sonrası yıkılma işlemi yapılacak."

FOTOĞRAFLI

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...