Vali Yazıcı: Eğitimin kalitesini daha yükseğe çıkaracağız

Vali Yazıcı: Eğitimin kalitesini daha yükseğe çıkaracağız

Vali Yazıcı: Eğitimin kalitesini daha yükseğe çıkaracağız

13 Ekim 2021, Çarşamba 18:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA,(DHA) - 'MİLLİ Eğitim Müdürlüğü Çalıştayı', Antalya Valisi Ersin Yazıcı başkanlığında yapıldı. İl genelinde eğitim, öğretim alanında kalite ve niteliği daha da artırmak amacıyla yapılan toplantıda konuşan Antalya Valisi Yazıcı, öncelikli hedeflerinin eğitimin kalitesini daha da artırmak olduğunu söyledi.

Antalya genelinde eğitim, öğretim alanında kalite ve niteliği artırmak amacıyla, akademik başarı, değerler eğitimi, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetler ile okul, toplum, aile ilişkilerini temel alan 'Eğitim Çalıştayı', Vali Ersin Yazıcı başkanlığında yapıldı. İl genelinden birçok paydaşın katıldığı Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin, İlçe Kaymakamları, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, akademisyenler, okul müdürleri, öğretmenler, Öğrenciler, sendika temsilcileri ve veliler katıldı.

EĞİTİME NASIL KATKI SUNABİLECEĞİMİZİ TARTIŞACAĞIZ

Çalıştayda konuşan Vali Yazıcı, eğitimle ile yatıp eğitimle kalkan biri olduğunu, meslek hayatı boyunca eğitime katkı sunmak adına hep gayret içerisinde olduğunu vurguladı. "Bu noktada eğitimi her şeyden önde tutuyorum" diyen Vali Yazıcı, şunları söyledi:

"Şunu çok iyi biliyoruz ki, eğitime yapılan yatırım geleceğimize yaptığımız en büyük yatırımdır. Bugün de Antalya'nın gelecekteki eğitim sürecinde neler yapabileceğimizi, eğitime nasıl katkı sunabileceğimizi tartışacağız. Çalıştayımızın Antalya'mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

OKULLARLA İLGİLİ İYİ KÖTÜ AYRIMI YAPILMAMALI

Okulların başarı derecelerine göre sıralanmalarına karşı olduğunu belirten Vali Yazıcı, sözlerini şöyle devam etti:

"Bu şehirde şu ortaokullar iyi bu ortaokullar kötü. Buralarda Edirne'den, Erzurum'dan mezun olan öğretmenlerimiz görev yapıyor. Hepsi ayrı yerlerden mezun oluyor. 50'inci sırada gösterilen ortaokuldaki öğrencinin diğer arkadaşıyla ne farkı var? Ya da o mahallede yaşamak çocukları çok mu zeki yapıyor acaba ya da ailesi eğitimsiz, ekonomik durumu iyi olmadığı için çocuklar da 50'inci sırada gösterilen okula mı gidiyor? Sıralama sorunuyla alakalı burada tartışıp karar vereceğiz. Bu konuda çözüm üretmeye çalışacağız."

Vali Yazıcı, eğitimde mevzuata uyulmasını, projelerin verilen bütçeye göre yapılmasını istedi.

ÖĞRETMENLERİMİZE GÜVENİYORUM

Ülkemizin yetiştirdiği Türk öğretmenlerine her şartta ve her koşulda güvendiğini ve yanlarında olduğunu sözlerine ekleyen Vali Yazıcı, "İnsan kaynağımızla ilgili hiçbir şey söylemeye gerek yok. Ben, Türk öğretmenlerine güveniyorum. Hem de sonuna kadar güveniyorum. Ben bir köylü çocuğu olarak, özellikle 70'li 80'li 90'lı yıllarda bir öğretmenin köye gidip köyün çehresini değiştirdiği ile alakalı bir sürü hikâye biliyorum. Benim öğretmenimin başaramayacağı hiçbir şey yok. Öğretmenlerimiz imkânsız görünen birçok işi başardı" dedi.

2019 verilerine göre Antalya'nın eğitim sıralamasında 24'üncü olduğunu belirten Vali Yazıcı, akademik başarının önemli olduğunu söylerken, "Bu konuda uğraşacağız ve gayret edeceğiz. Ama çok rica ediyorum. Her şeyin akademik başarı olmadığını lütfen aklınızda tutunuz. Çocuklarımızı bir takım değerlerle yetiştiremezsek mühendis de olsa vali de olsa bir önemi yok. Önce insan olmak gerekli" diye konuştu.

OKUMA SAATİ OLMALI

Çalıştay için bir isteğinin olduğunu belirten Vali Yazıcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Her ilçemizde, her okulumuzda okuma saatinin konulmasını istiyorum. Mensubu olduğumuz dinimizin de ilk emri oku. Bence iyi bir eğitimin temeli okumak. Gençlerimizde ve çocuklarımızda okuma bilincini aşılamalıyız. Okuma oranlarımızı arttırmalıyız. UNESCO tarafından yapılan bir araştırmaya göre Türkiye kitap okuma oranında 86'ncı sırada. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ferdi olarak bu ayıbı kabul etmiyorum. İnşallah bu konuları ciddiyetle, samimiyetle tartışıp güzel sonuçlar çıkararak hep birlikte yola koyulup güzel işler yapacağımıza inanıyorum."

Vali Yazıcı, konuşmasının ardından çalıştaya katılanların fikirlerini dinledi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER FTA Antalyaspor'da teknik ekip belli oldu