Vali'den 'tuhaf' hediye açıklaması

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposunda incelemelerde bulunmak üzere gittiği Afyonkarahisar'da Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun hediyelerini kabul etmesi tepki çekmişti. Vali Balkanlıoğlu ve Org. Özel konuyla ilgili açıklama yaptı

08 Eylül 2012, Cumartesi 11:25
A A
Vali'den 'tuhaf' hediye açıklaması

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel Afyonkarahisar’da 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposunda incelemelerde bulunmak üzere Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’na geldi. Valiliği de ziyaret eden Org. Özel'e burada çeşitli hediyeler sunulması dikkat çekti. Hediyelerle ilgili açıklama yapan Vali Balkanlıoğlu 'Tepkilere anlam veremiyorum. Acımız tarifsiz ancak hayat da devam ediyor' dedi.

VALİ AKŞAM GAZETESİ'NE KONUŞTU

Bu olayın ardından konuştuğumuz Vali Balkanlıoğlu şoke eden açıklamalar yaptı. Tepkilere anlam veremediğini söyleyen Vali İrfanlıoğlu yaşanan olayda acının tarifsiz olduğunu ancak hayatın da devam ettiğini belirterek hediye olayını açıkladı:

YOKSULA GELİR KAPISI

Ziyaretimize gelen tanıtım potansiyeli olan popüler kişilere yöre halkına ekonomik katkı için lokum, sucuk gibi ürünlerden hediye ediyoruz. Amacımız tanıtım yapıp yöredeki yoksul insanlara gelir kapısı sağlamak. Genelkurmay Başkanı gibi popüler bir isim gelmiş. Küçük maddi değeri olmayan bir hediye verdik. Genelkurmay Başkanımız çevresi olan bir insan. Bir yere o kilimi koysa, biri de 'Nereden aldınız' diye sorup Afyon'a gelip satın alsa fakir insanlar nasiplenecek. Emrivaki yapıp eline tutuşturmuşuz. Hayır mı diyecekti. Hayat devam ediyor. Bir acımız varken buna ara mı verelim?'

GENELKURMAY BAŞKANI: NEZAKETSİZLİK OLMASIN DİYE

Öte yandan konuyla ilgili bir açıklama da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'den geldi.

Org. Özel, Afyonkarahisar Valiliği’ni ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, "Sayın Vali’nin makam odasında sergilenen davranışın görüntülenmesi ve görüntünün Valilik sitesinde yayımlanması ve bu yayım üzerine medya kuruluşlarında yer alan yorumlar beni son derece rahatsız etmiş ve zaten var olan üzüntüme üzüntü katmıştır. Sayın Vali’nin şahsına ve makamına nezaketsizlik olmasın düşüncesiyle ani gelişen davranış karşısında herhangi bir reaksiyon gösteremedim" ifadelerini kullandı.

AA’ya özel açıklama yapan Orgeneral Özel, 5 Eylül 2012’de, Afyonkarahisar’da meydana gelen müessif olayla ilgili bilgi almak ve yaralıları ziyaret etmek amacıyla Kara Kuvvetleri Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu ile birlikte dün Afyonkarahisar’da incelemelerde bulunduğunu bildirdi.

Orgeneral Özel, açıklamasında şunları kaydetti:

"Depo mahallinde yaptığım incelemeden sonra, Afyonlu vatandaşlarımıza ’geçmiş olsun’ dileklerimi, Sayın Vali aracılığıyla iletmek ve elim olayda mülki
ve yerel yöneticilerin gösterdikleri duyarlılık ve destek için ’teşekkür etmek’ amacıyla Sayın Vali’yi ziyaret ettim. Rutin bir faaliyet olarak Valilik Şeref
Defteri’ni imzaladım ve ’ziyaret anısı’ olarak kendisine bir şilt takdim ettim. Makam odasındaki kısa ziyaretim esnasında ise Sayın Vali tarafından benzer bir uygulama yapıldı.

Ziyaretim esnasında Sayın Vali’nin sergilediği tutumun devletimizin bir geleneği olduğunu ve sergilenen davranışın elim olayla hiçbir ilişkisinin olmadığını düşünüyorum. Ancak Sayın Vali’nin makam odasında sergilenen davranışın görüntülenmesi ve görüntünün Valilik sitesinde yayımlanması ve bu yayım üzerine medya kuruluşlarında yer alan yorumlar beni son derece rahatsız etmiş ve zaten varolan üzüntüme üzüntü katmıştır. Sayın Vali’nin şahsına ve makamına nezaketsizlik olmasın düşüncesiyle ani gelişen davranış karşısında herhangi bir reaksiyon gösteremedim."

HABER KALDIRILDI

Bu arada Afyonkarahisar Valiliği, internet sitesinden Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in ziyaretine ilişkin haberi bu sabah kaldırdı. Tepki çeken haberin yerine ise Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’nin ziyaret fotoğrafları konuldu.

>>Genelkurmay Başkanı manşetlere kızdı

 

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...