Van Gölü için sevindiren haber! İnci kefali yavruları çoğaldı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalini korumak için alınan önlemler meyvesini verdi. Van Gölü’nün her tarafında son yıllarda hiç olmadığı kadar yavru görülüyor. Bunun en büyük nedeni ise üreme dönemindeki koruma çalışmaları

16 Ekim 2018, Salı 11:22 Son Güncelleme:
A A
Van Gölü için sevindiren haber! İnci kefali yavruları çoğaldı

Bölgenin önemli değerlerinden olan ve Alaska’daki somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek zaman zaman uçarcasına derelere akın eden inci kefali için sevindiren haber geldi.

Yıllardır sürdürülen koruma çalışmaları etkisini göstermeye başlarken bu yıl balıkçılar, Van Gölü’nde ilk defa bu kadar çok yavru balık yoğunluğunun olduğunu söyledi.

YAVRULAR ÇOĞALDI

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, sürdürülen koruma çalışmalarının önemine dikkat çekerek, "Son yıllarda ülkemizde ve dünya genelinde balıkçılıkla ilgili hep kötü haberler alıyoruz. Balıkların tükendiğini balık stoklarınını çöktüğünü duyuyoruz. Fakat bu sene Van Gölü için sevindirici haber var. Geçmiş yıllarda hiç olmadığı kadar Van Gölü’nde yavru yoğunluğunun arttığını görüyoruz. Bu yıl Van Gölü’nün hangi noktasına giderseniz gidin inanılmaz derecede yavruların çoğaldığını görüyoruz. Bu çok sevindirici bir haber" diye konuştu.

'İNCİ KEFALİ İYİ KORUNDU'

Van Gölü’nde birçok kişinin geçimini balıkçılıkla sağladığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Akkuş, "Bugün burada yüzen balıkların hepsi 3 sene sonra Van Gölü’ndeki balıkçılık potansiyelinin çok daha artacağını bizlere gösteriyor. Bu balıkların bu sene fazla olmasının temel nedeni üreme dönemindeki koruma çalışmalarının çok başarılı geçmesi. Biz balığı korursak soframızda yiyecek balığımız olacak. Van’daki insanlar için yiyecek ekmek olacak. Koruma çalışmalarında görev yapan jandarma ekiplerine de teşekkür ediyorum" dedi.

'İLK DEFA BU KADAR YOĞUN GÖRDÜK'

Van Gölü’nde balıkçılıkla geçimini sağlayan Fırat Ayseli, yıllardır gölde balıkçılıkla uğraşıyorum. Bu yıl gölde çok fazla yavru balık görüyoruz. Balıklar sürüler halinde geziyor. Bizde görünce çok mutlu oluyoruz. Umarız bu manzarayı her yıl görürüz" diye konuştu.

Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen ve nesli koruma altında olan inci kefali için üreme dönemi nedeniyle 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arası av yasağı uygulanıyor.

Gülay KUYUCU- Orhan AŞAN/VAN, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.