Van kedileri dondurmayla serinliyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Kedi Evi'nde nesli koruma altına alınan Van kedileri, aşırı sıcaklarda dondurmayla serinletiliyor. Tüylerinin beyaz olması ve ciltlerinin hassaslığından dolayı sıcaktan olumsuz etkilenen kedilere, günün en sıcak saatlerinde bakıcıları dondurma yediriyor

12 Ağustos 2015, Çarşamba 10:39
A A

Van'da son günlerde 37 dereceye kadar çıkan hava sıcaklıkları insanlar gibi koruma altında bulunan Van kedilerini de bunalttı.

Sıcaklara karşı aşırı duyarlı olan beyaz tüylü kedilerin korunması için başta suyla olmak üzere klimalar ve çeşitli serinletme yöntemleri kullanılıyor. Ancak kedilerin en çok keyif aldığı serinletme yöntemi ise dondurma.

HEM SAĞLIKLI HEM SERİNLETİCİ Yüzüncü Yıl üniversitesi (YYü) Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Cumali özkan, bu yıl havaların oldukça sıcak geçtiğini belirterek Van kedilerine sıcaktan etkilenmemeleri için haftanın belirli günlerinde dondurma yedirdiklerini söyledi.

"Dondurmanın hem sağlıklı, hemde serinletici olduğunu belirten Doç. Dr. özkan, "Dondurma süt ürünü. Bol miktarda da kalsiyum içeriyor. Bu da kedilerin özellikle de yavru kedilerin kemik gelişimine çok büyük katkı sağlıyor.

"Ancak aşırı dondurma tüketimi kedilerde bademcik ve üst solunum yollarında sorunlara neden oluyor. Biz buna dikkat ederek havaların çok sıcak olduğu günlerde kedilere belirli miktarlarda külah içinde dondurma veriyoruz" dedi. Osman BEKLEYEN- Murat çAĞLAR/ VAN, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.