Van kedisi özellikleri nelerdir? Bakımı ve beslemesi nasıl yapılır?

Van kedisi Türkiye'deki en popüler evcil hayvanlardan biri. Van kedileri hem görüntüleri hem de karakterleri sayesinde özel bir kedi haline geliyor. Diğer kedilerin aksine iyi birer yüzücü olan Van kedilerinin bir gözü mavi diğer gözü ise kehribar rengidir. Van kedileri özellikleri, beslenmesi ve bakımı hakkındaki tüm detaylar haberimizde.

21 Haziran 2020, Pazar 14:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Van Kedisi, Van Gölü Vadisi'nde keşfedilmiş safkan bir kedi türü. Özellikle göz renkleriyle dikkat geçen Van kedisinin anavatanı Doğu Anadolu bölgesidir. Van Kedisi özellikleri itibariyle, kışın soğuk, yazın sıcak ve kurak iklime göre yaşayabilmek için kürk değiştirir.

Kışın uzayan tüylerini, yazın döker ve daha ince bir kürkle suda yüzerek serinler. Ülkemizden dünyaya yayılan Van kedilerinin bir gözü mavi diğer gözü ise kehribardır. Van kedilerinin tüyleri kabarık ve genellikle beyazdır.

Van kedilerinin tipik kürk rengi bedende beyaz kafa ve kuyruklarındaysa farklı renkler bulunabilir. Van kedilerinin kafalarındaki ve kuyruklarındaki noktalar krem, sarı, mavi, tekir, siyah, kahverengi tekir, tortoiseshell olarak adlandırılan üç renkte olabilir.

Van kedisi özellikleri

Van kedisi özellikleri

  • Yetişkin erkek Van kedileri 7 kiloya dişileriyse 5-6 kiloya ulaşabilirler.
  • Dişi Van kedileri oldukça seçicidir ve yılda 4 yavru dünyaya getirebilir.
  • Olgunluğa ulaşmaları 3 yıl ya da daha uzun sürebilir.
  • Van kedilerinin gözleri mavi ya da kehribar sarısının tonlarında olabilir ve iki gözü ayrı renkte olanların da bir gözleri mavi diğeriyse kehribar sarısının tonlarındadır.
  • Van kedilerinin burunları, kulaklarının içi ve patilerinin altı da pembedir.
  • Kuyrukları tüylü ve uzundur.

Van kedisi bakımı ve beslenmesi

Van kedisi bakımı ve beslenmesi

Diğer beyaz kediler gibi Van kedileri de sağırlığa yatkın olarak dünyaya gelirler.

Van kedileri doğayı sever ve evden kaçmaya oldukça eğilimlidir. Atletik ve enerjik olmaları sayesinde çoğu Van kedisi kilo almaz, ancak eğer bir Van kedisi aşırı kilo aldıysa mutlaka zayıflatılması gerekir zira fazla kilolar birçok hastalığa zemin hazırlar.

Tüylerini haftada bir ya da iki kez düzenli taramak tüy bakımları için yeterli olur.

Van kedileri etçildir. Yani hayvansal proteinlerle beslenirler. Bu nedenle kedinize alacağınız mamanın protein açısından zengin olmasına özen göstermelisiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erken öttüğü için dava edilen horoz hayatını kaybetti