Van'da 5,2'lik deprem

Van'da 5,2'lik deprem

Van'da saat 00.08 sıralarında 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

15 Kasım 2011, Salı 00:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, merkez üssü Van merkez Mollakasım köyü olan 5,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Doğan Kalafat, Van’da bu gece meydana gelen 5.2 depremine ilişkin, "Bu 7.2’lik ana depremin artçısı. Bu, 5.6 gibi bir deprem değil artçı bir deprem ve zaman zaman bu tür büyüklüklerde depremler olabiliyor" dedi.

5,2’lik deprem nedeniyle ilde panik yaşandı


Van’ın Merkez Mollakasım köyünde meydana gelen 5,2’lik deprem nedeniyle ilde panik yaşandı. Van’da evlerinde ya da çadırlarda kalan depremzedeler 7,2 ve 5,6’lık iki depremin ardından 5,2’lik bir deprem daha yaşadılar.

Depremin ardından bulundukları mekanlardan dışarı çıkan vatandaşlar, panik halinde akrabalarının bulunduğu noktalara doğru gittiler. Yetkililer depremin yıkıma neden olduğuna dair ellerine henüz bir bilgi ulaşmadığını belirterek, çalışmaların sürdüğünü kaydettiler.

Van’da meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Mollakasım köyünün muhtarı Sülhettin Cinkılıç, ilk deprem sonrası evlerde büyük hasar olduğu için köy halkının zaten çadırlarda kaldığını belirtti.

Muhtar Cinkılıç, "Depremi çok şiddetli hissettik. Köylü olarak hepimiz çadırlarda kalıyorduk. Depremle birlikte kendimizi dışarı attık. Köy dağınık olduğu için evlerde hasar olup olmadığını bilmiyorum. Henüz net bilgi almadım. Havalar soğuk olması sebebiyle sarsıntının ardında çadırlarımıza geri döndük" dedi.

Van’ın Merkez Mollakasım köyünde meydana gelen 5,2’lik deprem’in ardından ilin merkezinde ambulans ve sivil savunma ekipleriyle gezen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri, olumsuz bir taployla karşılaşmadılar.

Depremin ardından Van Afet Acil Durum Müdürlüğünden çıkan ambulanslar ve sivil savunma ekipleri, Van’ın sokaklarını gezdiler. Yetkililer sokaklarda herhangi bir durumla karşılaşmadılar. Yetkililer il genelinde ve köylerde yaptıkları ilk çalışmalarda depremin bir yıkıma ve yaralamaya yol açmadığını kaydettiler.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: 'Tahşiyecilere kumpas' davasında Yargıtay, Hidayet Karaca'ya verilen hapis cezasını onadı