VAR sistemiyle beraber yan hakem devri bitiyor

Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi'nin futbola getirdiği yenilikler devam edecek. Tüm liglerde uygulanmaya başlanan sistem hala geliştirilmeye devam ediyor ve yeni uygulamalar yolda.

27 Ağustos 2019, Salı 12:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Daily Mail'in haberine göre FIFA Başkanı Gianni Infanito ve ekibinin VAR'daki geliştirmelerini sürdürdüğü, bu geliştirmelerin ilerleyen süreçte VAR'ın daha etkin kullanılmasını amaçladığı yazıldı.

Şimdilik yalnızca kritik pozisyonlarda devreye giren VAR, ileriki dönemde hakemlere yardımcı olmanın ötesine geçip daha etkin rol alacağı öngörülüyor. Özellikle yan hakemlerin yaptığı işin tamamen VAR'a devredilmesi ve sadece orta hakemlerin kalması gündemde.


Tek hakem

Tek hakem

İngiliz gazetesinin haberine göre maçların sadece orta hakemler tarafından yönetilmesi planlanıyor. Yan hakemlerin işini ve hatta büyük ölçüde orta hakemin de işini VAR'da bulunan yardımcı hakemler yapacak.

Yan hakemin ofsayt ve diğer sorumluluklarını VAR üstlenecek ve VAR odasından orta hakeme destek verilerek, kararların sağlıklı alınması ve oyunun hızının kesilmemesi sağlanacak.

Orta hakemin sakatlık ya da benzeri sebeplerle maçı yönetemeyeceği durumlar için dördüncü hakemler saha kenarında bulunmaya devam edecek.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yarı çıplak haldeki kadın futbolcuları darbetti, 'en iyi hoca' ödülü aldı! O futbolcu yaşananları anlattı