Varisi teşhis etmenin yolları... Ayaktayken de bakılmalı

Varis oldukça sık karşılaşılan ancak riskleri pek fazla bilinmeyen, daha çok estetik kaygılar nedeniyle sorun edilen bir hastalık. Ancak bacakta ciddi yaralar açılmasına ve hatta bacağın çeşitli seviyelerden kaybına dahi yol açabilecek olan bu toplardamar hastalığını ciddiye almak gerekiyor! Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, varisin teşhis ve tedavisinden kullanılan teknikleri sizler için anlattı

03 Ağustos 2019, Cumartesi 15:57 Son Güncelleme:
A A

Varis muayenesi düşünülenin aksine son derece önemlidir ve varis tedavisi öncesinde yapılması gereken komplike bir işlemdir. Bilindiği gibi varis hastalığının en bilinen belirtilerinden biri cilt yüzeyinden gözle görülür hale gelen damarlardır. Damarların miktarının artması kalınlaşması ve belirginleşmesi varis hastalığının varlığına işaret edebilir.

Ancak varis hastalığının kesin teşhisi gözle görülen bu belirtilerin dışında bacak dokuları içinde kalan damarların da incelenmesi ile konulur. O nedenle varis hastalığının belirtilerinin görülmesi halinde mutlaka konusunda uzman bir radyoloji doktoruna başvurulması ve hasta ayaktayken yapılan renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi olunması gerekir. 

RENKLİ DOPPLERİN MUAYENEDEKİ YERİ

RENKLİ DOPPLERİN MUAYENEDEKİ YERİ

Varis hastalığının teşhisinde başvurulan renkli doppler ultrason tetkiki dışarıdan gözle görülmesi mümkün olmayan ve bacak kasları içinde bulunan damarların durumunun incelenmesini mümkün kılar. Böylece sadece cilt yüzeyinden görülen damarlar değil, gözle görülmeyen varisli damarlar da ultrason yardımıyla incelenir. Bu inceleme sırasında bacak toplardamar yapısı ayrıntılı şekilde değerlendirilir ve damarların bir haritası çıkarılır. Bu haritalamaya venöz haritalama ismi verilir. 

DAMARLAR HARİTALANDIRILIYOR

DAMARLAR HARİTALANDIRILIYOR

Venöz haritalamanın önemi, tedavinin şeklini belirlemesidir. Venöz haritalama, ayakta renkli doppler ultrason ile yapılır. Varisli damarlar bunların hangi damarlarla ilişkili olduğu, yapılacak tedavinin şekli venöz haritalama ile belirlenir. Dolayısıyla bu tetkikin yapılması ve venöz haritanın çıkarılması daha sonra yapılacak varis tedavisinin başarısına doğrudan etki yapacaktır.

Varis hastalarına yapılan bu venöz haritalamadaki veriler ışığında hangi damara nasıl bir işlem uygulanacağı planlanabilir. Aksi halde aslında sağlıklı damarlar hatalı şekilde kapatılabilir ya da kapatılması gereken damarlar açık kalabilir. O yüzden varis tedavisi yapılmadan önce düzgün bir venöz haritalama mutlaka gereklidir.

VARİS MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

VARİS MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Varis muayenesi olacak kişi muayene olacağı varis doktoru karşısında ayakta durarak muayene olur. Bu sırada ayak bileğinden başlayarak bacak iç kısmından kasığa kadar bacakta bulunan toplar damar sistemi renkli doppler ultrason yardımıyla incelenir. Bu inceleme sırasında hastanın ayakta olması çok önemlidir. Zira hastanın ayakta durması sayesinde kirli kanın aşağı doğru kaçıp kaçmadığı doppler ultrason ile yapılan incelemede tespit edilebilir. Bu tetkikin yatarak yapılması halinde yer çekimi etkisi ortadan kalkacağı için varisin teşhisi mümkün olmayabilir. Öte yandan muayene sırasında belirli noktalarda hastanın ıkınması istenir. Ikınma davranışı toplardamarlarda ters yönde basıncı artırır ve var olan varisin belirgin şekilde görülmesini sağlar. 


Ağrısız bir işlem olan varis muayenesi, sorunun tam teşhis edilmesi ve doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için çok önemlidir.

Sıradaki haber yükleniyor...