Vatanımızı ameliyat ettirmeyiz

Erdoğan, şehit yakınları ile gazilere “Vatanımızı kimsenin ameliyat etmesine izin vermeyiz. Genel af diye bir şey yok” dedi

27 Ağustos 2009, Perşembe 11:33
A A

Başbakanlık, dün hükümetin büyük tartışma yaratan Kürt açılımı çalışmaları çerçevesinde önemli bir buluşmaya sahne oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran ile yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un, askerin kırmızı çizgilerini duyurduğu mesajından bir gün sonra yapılan görüşmede Başbakan Erdoğan, ilk kez üniter yapı konusunda net ifadeler kullandı.

24 YIL ÖNCE YAPILSAYDI

Erdoğan özetle şöyle konuştu: Türkiye’de yaklaşık 25 yıllık, bizler için çok üzücü talihsiz bir süreç var. Ülkemizin birliğine, beraberliğine kastedenlerin gayretlerini, ne yazık ki çok üzücü bedellerini hep birlikte ödedik. Tabii burada kan, gözyaşı vardı. Burada ağlayan annelerin, babaların sesi vardı. Bu sürece yönelik atılması gereken adımlar eğer 24 yıl önce atılmış olsaydı, belki bugün bu durumlarda olmayacaktık. Tabii bir altyapı çalışması gerekiyordu.

TEK MİLLET TEK VATAN

Konuya duygusallıktan uzak yaklaştıklarını belirten Erdoğan “Tüm mesele, her zaman söylediğimiz gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışı içinde bu süreci sürdürmemiz. Üniter yapımız üzerinde herhangi bir spekülasyona müsaade etmek mümkün değil. Çünkü bu üniter yapının oluşabilmesi için yıllar yılı verilmiş bir mücadele var. Ve bu uğurda, 24 yılı aşalım, bu işin ta Kurtuluş Savaşı’na varan bir kaynağı, bir bedeli var” dedi

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.