Ve Erdoğan Küba'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretinin ikinci durağı olan Küba'nın başkenti Havana'ya geldi. Küba son olarak Erdoğan'ın 'cami' açıklamasıyla Türkiye gündeminde en üst sıralara yükselmişti

11 Şubat 2015, Çarşamba 09:58
A A
Ve Erdoğan Küba'da

Kolombiya’daki programını tamamlayan Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan özel uçak "TUR", TSİ 06.30’da Havana Jose Marti Uluslararası Havaalanı’na indi. Erdoğan’ı, Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Roglio Sierra, Türkiye’nin Havana Büyükelçisi Hasan Servet Öktem ve diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de Küba’ya geldi.

Başkent Havana’da Jose Marti Anıtı’nı ziyaret edecek Erdoğan, Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından resmi törenle karşılanacak.

Heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, onuruna verilecek resmi öğle yemeğine katılacak. Eski Havana ile Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezini ziyaret edecek Erdoğan, ziyaretin üçüncü durağı olan Meksika’ya geçecek.

ERDOĞAN 'CAMİ' İLGİLİ NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl aralık ayında, 1. Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada Amerika kıtasının 1492'den önce keşfedildiğini savunmuştu. Erdoğan, yaptığı konuşmada "Oysa Kolomb'tan 314 sene önce 1178'de Müslüman denizciler Amerika kıtasına ulaşmışlardır. Kristof Kolomb'un hatıralarında Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahsedilmektedir. Kübalı kardeşimle bunu konuşuruz. O dağın tepesine bir cami bugün de yakışır" demişti.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER DİKKAT! Telefonunuz çalınırsa bunları yapın