Ve İran nükleer süreci başlattı

İran, dünyanın tepkisini çeken, uranyumu yüzde 20 zenginleştirme işlemlerini başlattı

09 Şubat 2010, Salı 12:05
A A
Ve İran nükleer süreci başlattı

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) bilgisi dahilinde uranyum zenginleştirme işlemini başlattıklarını söyledi. Salihi, ellerindeki yüzde 3,5 oranında zenginleştirilen uranyumu Natanz’daki tesislerde yüzde 20’ye çıkaracaklarını bildirdi.

Zenginleştirme işleminin, bir dizi ayrı çalışmanın bileşiminden oluştuğunu kaydeden Salihi, uranyumu yüzde 20 zenginleştirebilecek teknolojiye sahip olduklarını ifade etti. Salihi, "Zenginleştirme işlemini iki mektupla UAEK’ya bildirdik. UAEK müfettişleri de bugünkü faaliyete tanık oldular" diye konuştu.

'KAPILAR KAPANMIŞ DEĞİL'

Nükleer enerji faaliyetlerinin sürekli olarak UAEK tarafından denetlendiğini belirten Salihi, "Zenginleştirme işleminin başlaması, uranyum takasında müzakere ve uzlaşma kapılarının kapandığı anlamına gelmiyor. Müzakereci taraflar akıllıca davranır ve zamana oynamazlarsa biz uzlaşmaya hazırız" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkede yaklaşık 850 bin hastanın tedavisinde kullanılacak tıbbi araştırmalar için uranyumu yüzde 20 zenginleştirme talimatı vermişti. İran, yaklaşık 200 hastanenin ihtiyacını karşılamaya yönelik radyoizotoplar için Tahran’daki araştırma reaktörüne yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum satın almak istediğini UAEK’ya bildirmiş, ardından taraflar arasında konuya ilişkin müzakerelerde bulunulmuştu.

'ATOM BOMBASI YAPARLAR' KORKUSU

Nükleer güçler ve İran arasında uranyum takasına ilişkin görüş ayrılıklarının giderilememesi üzerine Tahran yönetimi, UAEK’ya mektup göndererek zenginleştirme işlemini kendisinin yapacağını ilan etmişti.

Uluslararası toplum, İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarına, atom bombası üretebileceği endişesiyle sıcak bakmıyor. İran ise çalışmalarının barışçıl niyetlerle yürütüldüğünü söylüyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.