Ve PKK'nın teslim işlemi başlıyor

Ve PKK'nın teslim işlemi başlıyor

PKK'nın, Kuzey Irak'taki Kandil kamplarında rehin tuttuğu kamu görevlileri bugün teslim ediliyor. Bırakılanları alacak heyet Kuzey Irak'ta

12 Mart 2013, Salı 07:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğu ve Güneydoğu’da çeşitli tarihlerde yol kesen PKK’lı teröristler tarafından kaçırılan 8 asker ve kamu görevlisini teslim alacak heyet, bu sabah Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı’ndan Kuzey Irak’a geçti.

Diyarbakır’dan dün ayrılan ve geceyi Şırnak’ın Cizre ilçesinde geçiren BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici’den oluşan 6 kişilik heyet, Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı’na geçti.

AÇIKLAMA DÖNÜŞTE


BDP Milletvekili Adil Kurt, Türkiye’ye dönüşte açıklamayı yapacaklarını belirtirken, "İnşallah hayırlı haberlerle döneceğiz, bugün dönmeyi umuyoruz" dedi. Diyarbakır’dan gelen heyette bulunan BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ise Cizre’de kaldı.

Heyet, Habur Gümrük Sahası’ndaki işlemleri ardından Kuzey Irak’a geçti. Heyete Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nden de bazı görevlilerin katılması bekleniyor.

3 AYRI KAMPTA TUTULUYORLAR


Kaçırılmalarının ardından 3 ayrı kampta tutuldukları öne sürülen 2’si uzman çavuş, 1’i astsubay, 1’i polis, 1’i kaymakam adayı ve 3’ü de er olmak üzere kaçırılan 8 kişinin dün yeri açıklanmayan, bir kampa getirilerek toplu olarak bekletildikleri ifade edilmişti.

Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin, örgütün elinde tutulan kamu görevlileri için özel güvenlik birimleri oluşturduğu, onların BDP heyetine teslim edilmesinden sonra sinyal kesici jammerler eşliğinde zırhlı araçlarla gidecekleri yere kadar götürülecekleri kaydedildi.

SERBET BIRAKILACAK KAMU GÖREVLİLERİ

PKK’nın elinde tutulan ve bugün bırakılmaları beklenen asker ve kamu görevlileri ile kaçırıldıkları tarihler şöyle:

Kaymakam adayı Kenen Erenoğlu (Diyarbakır Muş Karayolu 12 Ağustos 2011), Astsubay Abdullah Söpçeler (Diyarbakır Lice Karayolu 9 Temmuz 2011), Uzman Çavuş Zihni Koç (Diyarbakır Lice Karayolu 9 Temmuz 2011), Uzman Çavuş Kemal Ekinci (Şırnak Merkez 1 Ekim 2011), Erler Hadi Gizli, Ramazan Başaran ve Reşat Çeçan (Diyarbakır Bingöl Karayolu 7 Ağustos 2012), Polis Memuru Nadir Özgen (Van Çatak 9 Eylül 2011)

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MSB operasyon görüntülerini paylaştı