Veba salgınında ortaya çıkmıştı: İtalya'nın şarap pencereleri yeniden açıldı

İtalya, Orta Çağ'da kara veba olarak bilinen hıyarcıklı vebanın esareti altına girmişti. O dönemde buchetta del vino olarak bilinen şarap pencereleri açılmıştı. İnsanlar bu sayede temas etmeden şaraplarını alabiliyorlardı. Yeni tip corona virüsün ortaya çıkması ve İtalya'nın pandemiden en çok etkilenen ülkeler arasına girmesinin ardından, şimdi kültür mirası olarak korunan ülkedeki şarap pencereleri yeniden hizmet vermeye başladı.

16 Ağustos 2020, Pazar 14:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tüm dünyadaki kafeler ve restoranlar corona virüs salgını nedeniyle yeni önlemler almaya ve temassız bir şekilde hizmet vermeye çalışıyor. İtalya corona virüs salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında. Yeni tip corona virüsün ortaya çıkmasıyla birlikte İtalya şimdi kültür mirası olan eski bir geleneğe yeniden hayat verdi.

Küçük şarap pencereleri

Küçük şarap pencereleri

16'ncı yüzyılda İtalya'da ortaya çıkan hıyarcıklı veba salgını nedeniyle ülkenin en iyi şarabını üreten kişiler temassız alışverişi sağlamak için buchette del vino olarak adlandırılan küçük şarap pencereleri açtırıyordu.

Hıyarcıklı vebanın ardından 30 santimetre yüksekliğinde ve 20 santimetre genişliğinde olan bu pencereler kullanım dışı kaldı.

İtalya'nın kültür mirası sayılan şarap pencereleri için Şarap Penceresi Birliği bile kuruldu. Kuruluştan yapılan açıklamada, "İnsanlar 2 ay evde kaldıktan sonra aşamalı olarak dışarı çıkmaya başladı. Bu durumda şarap pencereleri geri döndü. Şarap pencereleri sayesinde içki, kahve, sandviç ve dondurma satmaya başlandı. Hepsi virüssüz ve temassız" denildi.

Şarap Penceresi Birliği Başkanı Matteo Faglia, "İnsanlar kapıyı tıklatıyor, küçük tahta pencere açılıyor ve şişelerine İtalya'nın en iyi şarabını üreten ailelerden şarap dolduruyorlar" dedi. 


İtalya'da şarap pencereleri koruma altında olmasına rağmen 2005'ten bu yana 3 şarap penceresinin kaybolduğu bildirildi.

Bugüne kadar 267 şarap penceresi keşfedildi. Şarap pencerelerinin çoğunun özellikle 2'nci Dünya Savaşı bombardımanlarında kayboldukları düşünülüyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Rusya'nın 'Tescilledik' dediği aşıya ulaşacak ilk ülke Türkiye olacak