Venedik Film Festivali Direktörü Alberto Barbera'dan Nuri Bilge Ceylan'a övgü

Venedik Film Festivali Direktörü Alberto Barbera, bu yıl jüride yer alan Nuri Bilge Ceylan’ın, yaşayan en büyük yönetmenlerden biri olduğunu söyledi. Barbera ayrıca, Türkiye’de yeni jenerasyonun ilgi çekici filmler ürettiğini ve bunun da Türk Sineması’na daha çok dikkat kesilmelerini sağladığını söyledi

15 Mayıs 2018, Salı 11:48
A A

Alberto Barbera, Cannes Film Festivali’nden geçen yıl büyük ödülle dönen Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın da jüri üyeleri arasında yer aldığı, Emin Alper’in “Abluka” filmiyle “Altın Aslan”, Senem Tüzen’in ise “Ana Yurdu” adlı ilk uzun metrajıyla “Geleceğin Aslanı” ödülleri için yarışacağı festivalin programının açıklanmasının ardından Doğan Haber Ajansı’na konuştu. 

Nuri Bilge Ceylan sinemasına hayran olduğunu ifade eden Barbera bunu, “Onun yaşayan en büyük yönetmenlerden biri olduğunu düşünüyorum. ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ adlı filmi, son 15 yılda üretilmiş en iyi filmler arasında. Eğer günümüzün en iyi 10 yönetmeni listesini yapmam gerekirse, hiç şüphesiz bunlar arasında Nuri Bilge Ceylan da var” sözleriyle destekledi. 

Ceylan’ı jüride görmenin kendisi için büyük bir memnuniyet ve onur olduğunu söyleyen Barbera, “Onun filmlerinden hiçbiri bugüne kadar Venedik’te yarışmadı. Umarım bundan sonra o da olur. Buna rağmen ona jürilik teklif ettiğimde hemen kabul etti” dedi. 

Barbera, Cannes Film Festivali’nin düzenlediği bir akşam yemeğinde tanıştığı Ceylan’a jürilik teklifini burada yaptığını, “Ona, sinemasına ne kadar hayran olduğumu söyledim ve o an, jüri üyeliği teklifi yapmaktan çekinmedim. Bunu yazılı olarak da yaptım. O da bunu memnuniyetle kabul etti. O’nu ikna etmek kolay oldu” şeklinde anlattı. 

"TÜRK SİNEMASI İLGİ ÇEKİCİ OLMAYA BAŞLADI"

Artık hemen her yıl Venedik’te, Türk Sineması’nın genç te

72. Venedik Film Festivali, 2-12 Eylül tarihleri arasında, Lido Adası’nda düzenlenecek.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.