Venezuela nerede? Venezuela'nın başkenti neresidir? Haritası...

Venezuela'da zaman zaman yaşanan gerilim tüm dünyada yankı buluyor. Bugün yaşanan olaylar sonrası ülke bir kez daha gündem oldu. Vatandaşlar da gelişmelerin ardından bir kez daha "Venezuela nerede?" ve "Venezuela'nın başkenti neresidir?" sorularına cevap aradı.

30 Nisan 2019, Salı 14:39
A A
Venezuela nerede? Venezuela'nın başkenti neresidir? Haritası...

Bugün Venezuela'da sıcak saatler yaşanıyor. Ülkede Juan Guaido ile Nicolas Maduro arasındaki gerilim hızla tırmanıyor. Ülkede yaşanan olaylar sonrası ülke hakkında detaylı bilgiye sahiip olmayanlar, "Venezuela nerede, Venezuela'nın başkenti neresidir?" sorularına yanıt aramaya çalıştı.

VENEZUELA NEREDE?

Venezuela, Güney Amerika'da yer alan bir ülkedir. Yani Venezuela Amerika Kıtası’nda yer almaktadır. Ülkeyle ilgili en çok merak edilenler arasında ise resmi dilin yer aldığını söylemiştik. Hemen belirtelim ki Venezuela’nın resmi dili İspanyolcadır. Öte yandan ülkenin resmi adı ise İspanyolca República Bolivariana de Venezuela olup Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti anlamına gelir. Kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Guyana, güneyinde Brezilya ve batısında Kolombiya ile çevrilidir.

Ülkenin başkenti Caracas'tır.

Güney Amerika'nın kuzeyinde, Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında, Kolombiya ile Guyana arasında yer alır. 8 00 Kuzey enlemi, 66 00 Batı boylamında, Güney Amerika, Orta Amerika ve Karayipler ile sınırlı.

Tropikal iklime sahiptir. Kuzeybatıda And Dağları ve Maracaibo ovaları, orta kısımda ovalar, güneydoğuda Guyana dağlık arazisi yer alır.

VENEZUELA NÜFUSU VE PARA BİRİMİ

Venezuela’nın nüfusunun 32 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Ülkede geçerli para birimi ise Venezuela bolivarıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...