Veresiye defterini satın alıp, mahallelinin borçlarını ödedi

Veresiye defterini satın alıp, mahallelinin borçlarını ödedi

Aydın’ın Nazilli ilçesinde, bir hayırsever tarafından marketteki veresiye defteri 33 bin TL ödenerek satın alındı. İş yerinin önüne asılan pankartla durum vatandaşlara duyuruldu

20 Eylül 2019, Cuma 19:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Osmanlı’da zenginlerin esnaftan veresiye defterini satın alması geleneği, Nazilli’de tekrar hayata geçirildi. Şirinevler Mahallesi 268 Sokak’ta iş yeri bulunan Gökhan Semerci’ye ait markete dün saat 09.30 sıralarında gelen bir hayırsever, nakit 33 bin TL verip veresiye defterini satın aldı. 

PANKART ASIP DUYURDU

İsminin kesinlikle açıklanmasını istemediğini belirten hayırsever, daha sonra dükkandan ayrıldı. İşletmeci Semerci ise dükkanının önüne ’Sayın müşterilerimiz 2019 yılına ait bütün borçlarınız bir hayırsever tarafından ödenmiştir’ yazılı pankartı asıp, durumu vatandaşlarla paylaştı.

DEFTERİ ALIP GİTTİ

Yaşadıklarını anlatan market sahibi Gökhan Semerci, "İş yerime hiç tanımadığım, orta yaşlı biri geldi. Bana, veresiye defterindeki borcun ne kadar olduğunu sordu. Alacaklarımı hesaplayıp, 33 bin TL veresiye borcunun olduğunu söyledim. Cebinden nakit olarak 33 bin TL çıkarıp, masamın üzerine koydu. Veresiye defterini de beraberinde alıp gitti. Bugüne kadar ilk kez böyle bir olayla karşılaştım. Allah kendisinden razı olsun" dedi.

“İNŞALLAH ÖRNEK OLUR”

Nazilli Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Fatih Astepe ise ilçede ilk kez böyle bir olayla karşılaştıklarını belirterek, "Osmanlı Devleti'nden beri gelen bir geleneğimizdir. Hayırsever, hem iş yeri sahibimizi hem de gariban insanları mutlu etmiştir. Osmanlı’dan bu yana gelen hayır geleneğimiz, inşallah diğer hayırseverlere da örnek olur" dedi.

DHA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beykoz’da tarihi çınar devrildi, sahil yolu trafiğe kapandı