Vergi ve prim yapılandırmalarıyla ilgili son dakika! Rekor kırıldı! Taksit ödemeleri için son gün...

Son dakika haberi: Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılması için başvurular sona erdi. Borç yapılandırmada hem başvuru hem de kasaya giren tutarda rekor kırıldı. Peşin ve birinci taksit ödemeleri için son gün 1 Kasım Pazartesi olarak belirlendi. SGK'ya ilk taksit ödemeleri ise en geç 30 Kasım 2021 Salı günü yapılacak İkinci taksit için ise son ödeme tarihi belli oldu.

05 Ekim 2021, Salı 10:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vergi ve prim borcu yapılandırmalarıyla ilgili son dakika haberi geldi. Milyonlarca vatandaşa nefes aldıran yapılandırmada hem başvuru hem de kasaya giren tutarda rekor kırıldı.

Yapılandırma Kanunundan yararlanmak için vergi dairelerine 5 milyon 804 bin (5.804.861) mükellef başvuruda bulundu. Bugüne kadar 152 milyar 663 milyon lira alacak yapılandırıldı. Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, Peşin ve birinci taksit ödemeleri için son gün 1 Kasım Pazartesi olarak belirlendi.

Son dakika haberi: Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun kapsamında başvurular sona erdi. Hazine ve Maliye Bakanlığından alınan bilgilere göre; 9 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe giren 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun hükümlerinden yararlanmak için öngörülmüş olan başvuru süresi 30 Eylül 2021 tarihinde sona erdi. Yapılandırma yasasına büyük ilgi gösterildi.

BORÇ YAPILANDIRMA İÇİN İLK TAKSİT TARİHİ

BORÇ YAPILANDIRMA İÇİN İLK TAKSİT TARİHİ

5 milyon 804 bin mükellef vergi dairelerine başvurdu. 152,6 milyar lira alacak yapılandırıldı. Kanun kapsamında bugüne kadar 23 milyar lira tahsilat yapıldı. Peşin ve birinci taksit ödemeleri için son gün (31 Ekim 2021 tarihi tatile rastladığından) 1 Kasım 2021 Pazartesi. İkinci taksit ise 30 Kasım 2021 tarihine kadar ödenecek.


Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların ilk taksit veya peşin ödenebileceği süre 1 ay uzatılmıştı. Buna göre vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 1 Kasım 2021 Pazartesi günü yapmaları gerekiyor.

İDARİ PARA CEZALARININ ASLINDAN YÜZDE 25 İNDİRİM!

İDARİ PARA CEZALARININ ASLINDAN YÜZDE 25 İNDİRİM!

SGK'ya ilk taksit ödemeleri ise en geç 30 Kasım 2021 Salı günü yapılacak. Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Kasım 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %90, idari para cezalarının aslından %25 indirim yapılacak. Ödemeler, kredi kartı veya banka kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapılabilecek.


Yetkililer, 4420 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla başvuru ve ilk taksit ödeme sürelerinin 1 ay uzatıldığını ancak diğer taksitlerin ödeme sürelerinin uzatılmasına yönelik Kanunda bir yetkinin bulunmaması nedeniyle diğer taksitlerin ödeme sürelerinde bir değişiklik olmadığını belirterek, Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran vatandaşların bu hususa dikkat etmeleri gerektiğini belirtti


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yüksekliği Eyfel'i geçti! Türkiye'nin yeni göz bebeği olacak! Dünyaca ünlü dergiye kapak oldu