Vergide af yasaklanmalı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergide af yapılamayacağını, Anayasa'nın değiştirilmez maddeleri arasına sokmak gerektiğini söyledi

20 Kasım 2009, Cuma 05:00
A A

ANAYASA MADDESİ OLSUN

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, afların vergide uyuma zarar verdiğini ifade ederek, “Belki de vergide af yapılamayacağını Anayasa’nın değiştirilmez maddeleri arasına sokmak gerekir” dedi. Türkiye’de hemen her dönemde uygulanan afların ciddi bir adaletsizlik ortaya koyduğunu belirten Mehmet Şimşek, vergisini büyük fedakarlıklar yaparak ödeyenlere karşılık yeni af gelecek diye bekleyenler olduğunu kaydetti.

CEZA ERTELEMESİ KALKABİLİR

VAKIF 2000 tarafından düzenlenen vergi paneline katılan Şimşek, “Kayıt dışılığı bizden düşük ülkelere baktığımızda, Türkiye’de vergi kaçırmanın sonuçları ağır değildir, bu ağırlaştırılmalıdır” dedi. Vergi kaçakçılığıyla ilgili hapis cezasının 1 yıldan 1.5 yıla çıktığını hatırlatan Şimşek, “Ancak şu anda erteleme mümkün. Belki onu da ortadan kaldıracak bir düzenleme yapmak lazım” diye konuştu.

KAMU DÜZENİNE KARŞI SUÇ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi kaçakçılığını mali bir suç değil, kamu düzenine karşı bir suç olarak gördüklerini bildirdi. Şimşek şöyle konuştu: “Yeterince vergi toplayamadığınız zaman sonucu, büyük bütçe açıkları, borçlanma, ülkenin zayıflamasıdır. Onun için vergi kaçakçılığı kamu düzenine karşı suçtur. Bu perspektifle baktığınız zaman, tabii ki vergi kaçırmanın sonuçlarının ağırlaştırılması lazım.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.