Vertigoyu plaj voleybolu oynayarak yendi

Ferhan Timoçin, binlerce kişinin muzdarip olduğu vertigoyu plaj voleybolu ve denge tedavisi sayesinde yendi, üstüne bir de çifte şampiyonluk kazandı

06 Eylül 2018, Perşembe 12:51 Son Güncelleme:
A A

Dünyada ağrıdan sonra doktora en sık baş dönmesi (vertigo) şikayetiyle başvurulduğunu biliyor muydunuz?

52 yaşındaki Ferhan Timoçin de pek çok kişi gibi baş dönmesi ve denge sorunları yaşıyordu. Ani ve hızlı hareketler yapamıyor, yapmaya kalkıştığında ise düşebiliyordu. “Kalabalık ortamlara giremiyordum, karanlık ortamlarda kötü oluyordum. Birçok doktora gittim. Hepsi de bana ani hareketlerden kaçınmam gerektiğini söylediği ve hareket kısıtlaması önerdiği için olabildiğince hareket etmeyerek bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyordum. Çok sevdiğim plaj voleybolundan çok uzaklaşmıştım” diyen Ferhan Timoçin, adeta kendi vücudunun içinde hapsolmuştu. Ta ki Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Aytuğ Altundağ ile tanışana kadar... Doç. Dr. Aytuğ Altundağ aksine plaj voleybolunu daha da sıklaştırmasını tavsiye etti ve haklı çıktı. Denge tedavisi ve plaj voleybolu sayesinde Ferhan Timoçin vertigoyu tamamen yenmenin mutlululunu yaşadığını söyledi.

ÇOĞU KİŞİ FAYDA GÖRÜYOR

Doç.Dr. Aytuğ Altundağ da vestibüler rehabilitasyon (denge eğitimi) ve plaj voleybolu sayesinde Ferhan Timoçin’in artık herhangi bir kısıtlaması veya şikayeti kalmadığını belirterek “Vertigo iç kulak kristallerinin yer değiştirmesinden denge sinirinin iltihabına ve yaşlılığa dek birçok nedenle oluşabiliyor. Tedavisinde plaj voleybolu ile denge eğitimi yapmak çok önemli katkı sağlar. Rehabilitasyonun etkinliği konusunda dünyada birçok araştırmalar yapılmış ve farklı farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bizim yaptığımız araştırma sonucunda ise vestibüler rehabilitasyon yaptığımız hastaların yüzde 76.3’ü çok iyi, yüzde 6.9’u kısmen fayda görürken yüzde 16.8’i ise hiç fayda görmedi. Şu da bir gerçektir ki her geçen gün vestibüler rehabilitasyonun popülerliği artıyor” diye konuştu.

VERTİGOYA İNAT ÇİFTE ŞAMPİYONLUK

Ferhan Timoçin kendisine şifa sağlayan hobisi sayesinde bir de şampiyonluğa imza atmış. Acıbadem Mobil yöneticilerinden Ferhan Timoçin ve Acıbadem Taksim Hasanesi Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Aytuğ Altundağ daha önce Türkiye’de düzenlenen, ‘Şirketler Arası Oyunlar’ olarak adlandırılan Corporate Games Yaz Oyunları'nda Plaj Voleybolu’nda ekipçe Acıbadem’i temsil etmişler ve Türkiye şampiyonu olmuşlar. Romanya’ya da geçen günlerde Acıbadem Sağlık Grubu’nun “Vertigo Tedavisinde Sporun Önemi” başlığıyla başlatılan farkındalık projesi kapsamında gitmişler ve Köstence şehrinde düzenlenen Corporate Games Yaz Oyunları’nda bir kez daha ekip olarak şampiyonluğa imza atmışlar. 

D VİTAMİNİ DE TEDAVİYE DESTEK OLUYOR

Doç.Dr. Aytuğ Altundağ plaj voleybolunun denge sistemini güçlendiren bir spor olduğunu, bu sayede birçok hastanın vertigo ve denge sorunundan kurtulabildiğini belirtirken “Vertigonun bazı çeşitlerinde ise cerrahi operasyon gerekebilir” dedi.

Plaj voleybolunun topla yapılan her spor gibi el göz koordinasyonunu artıran, kum üzerinde yani engebeli alanda yapıldığı için ‘pozisyon duyusu’ ya da ‘kas duyusu’nu geliştiren bir spor olduğunu söyleyen Doç.Dr. Aytuğ Altundağ, D vitamini takviyesinin de vertigo üzerindeki önemini şöyle anlattı: “Türkiye’de yoğun bir D vitamini eksikliği var ve vertigosu olan kişilerde de D vitamini eksikliği sık görülmekte. Ağır D vitamini eksikliğinin de vertigoyu tetikleyen bir durum olması nedeniyle güneş altında yapılan plaj voleybolunun D vitamini açısından iyi gelmesi, vertigoda plaj voleybolunu avantajlı bir spor yapıyor.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.