Veteriner, sokak kedileri için iş yerinin bahçesine ev yaptı

Muğla Marmaris'te yaşayan veteriner hekim Behçet Düzgün, son 5 yıldır beslediği sokak kedileri için iş yerinin bahçesine ev yaptı

03 Nisan 2017, Pazartesi 12:07
A A

İş yerinin bulunduğu Hatipirimi Mahallesi'ndeki 30 kadar kediyi her sabah besleyen 51 yaşındaki Behçet Düzgün, kedilerin tedavilerini de yapıyor.Gözü gibi baktığı kedileri "mahallenin çocukları" diye nitelendiren Behçet Düzgün, yağmurda ağaç ve çiçeklerin altına sığınan kedilerin durumundan çok etkilenince kedi evi hazırladı.

Veteriner Behçet Düzgün, kedilere her gün yemek verdiklerini, yemekten sonra kedilerin sığınacak yer aradığını, araçların ve ağaçların altına girdiğini söyledi. Yağmurlu havada kedilerin çiçeklerin altında titreyerek durduğunu, birbirlerine sokulduğunu gördüğünde aklına onlara ev yapma fikri geldiğine dikkati çeken Düzgün, "Madem bunlara 'bizim mahallenin çocukları' diyoruz sahip çıkalım. Barınabilecekleri, yemeklerini yiyebilecekleri ortam sağlayalım diye düşündüm." dedi.

Yağmurlu havada kedilerin çiçeklerin altında titreyerek durduğunu, birbirlerine sokulduğunu gördüğünde aklına onlara ev yapma fikri geldiğine dikkati çekerek, "Madem bunlara 'bizim mahallenin çocukları' diyoruz sahip çıkalım. Barınabilecekleri, yemeklerini yiyebilecekleri ortam sağlayalım diye düşündüm" dedi. 

Veteriner Behçet Düzgün sosyal medyadan kedilere ev yapmak için araştırmalar yaptığını, hayvanseverlerden çeşitli fikirler ve fotoğraflar geldiğini anlattı. Sosyal medya ve hayvanseverlerin destekleriyle tasarlanan kedi evini yaptıklarını vurgulayarak, "Kedi evini tekerlekli yaptık ki bahçede gezdirebiliyoruz. Kışın sundurma altına alırız yazın açık alana koyabilelim diye. Sokak kedileriyle meşgul olan bir hayvanseverimiz kedi evinin bir kısmını 'bazı kediler açık alan sever, bir kısmı açık olsun' dedi. Biz de öyle yaptık" diye konuştu. 

Sokakta yaşadıkları için kedilerin birbirlerini çok iyi tanıdıklarını aralarında hiyerarşik bir düzen olduğunu söyleyen Veteriner Behçet Düzgün:"Kim sinirli kimi baskın kimi sakin, tanıyorlar birbirlerini. Mamaları kaplarına koyuyoruz. Kimi kapta seviyor kimi yerde seviyor, kaptan yemiyorlar. Birbirlerini gözlemliyorlar, birisi yiyor, ondan sonra diğeri gelip yiyor. Birbirlerini kolluyorlar, alanlarını biliyorlar.

Düşünsenize 25-30 çocuğunuzun olduğunu, onların sizlerin ayaklarınıza dolandığını, 'Hoş geldin' dediğini. Sabah geldiğimde ben de öyle düşünüyorum. Hepsi ayağıma dolanıyor. Çocukların babasının eve geldiğinde şeker çikolata beklediği gibi onlar da mamalarını bekliyor. Onların karınlarını doyurmak hoşuma gidiyor, keyif veriyor, stresimi alıyor. Toplumda hep bir gerginlik, bezginlik var. Burada huzur buluyoruz hayvanların sayesinde. İnsanların kedi ya da köpek beslemesini sağlıklı yaşamları için tavsiye ediyorum." dedi

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.