'Vezir de eder, rezil de': Renkli kıyafetler nasıl kombinlenir?

Hangi renk hangi renkle gider? Kaç gündür siyah giyiyorum biraz renkli giyinsem ama nasıl? Renkli giyinmek sanıldığından zordur. Çünkü insanı rezil de eder, vezir de! Renklerin bir matematiği vardır. Bu nedenle renkli bir kombin yapmadan önce biraz ayna karşısında vakit geçirmeye, biraz ders çalışmaya ihtiyacını var. Tek tek anlattık.

09 Nisan 2021, Cuma 13:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ana renkler

Ana renkler

İki rengin karıştırılması ile elde edilemeyen ve tüm renklerin onların karışımından elde edildiği renkler; kırmızı, sarı ve mavi.

İkincil renkler

İkincil renkler

Temel renklerin birbirleri ile karıştırılması ile elde edilen renkler; (sarı+kırmızı) turuncu, (kırmızı+mavi) mor ve (mavi+sarı) yeşil.

Karışım renkler

Karışım renkler

Temel renklerin ikincil renklerle karıştırılması ile elde edilen mercan, mint, turkuaz gibi ara renkler.


Sıcak ve soğuk renkler

Sıcak ve soğuk renkler

Nesneleri olduklarından küçük gösterdikleri için giyinirken daha çok tercih edilen kırmızı, turuncu, sarı, kahverengi gibi tonlar sıcak renklerken mavinin, morun, yeşilin tonları soğuk renkler kabul ediliyor.

Tamamlayıcı

Tamamlayıcı

Temel olarak birbirlerine kontrast olan renkler bir araya geldiklerinde son derece çarpıcı bir görünüm elde ediliyor. Tamamlayıcı renkleri birlikte kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken, yüksek kontrast etkisinden kaçınmak için, çok dramatik seçimler yapmamanız. Tasarımcılar bu sorunun üstesinden gelmek için ikincil renklerin açık tonlarına yöneliyor.

Çapraz tamamlayıcı

Çapraz tamamlayıcı

Bu renk kombinasyonunda bir anahtar renk seçiyorsunuz ve onu zıttındaki tamamlayıcı renklerle buluşturuyorsunuz. Bu sistemde uyum, yüksek kontrastlı tamamlayıcı renklerin tonlarının kısılması ile yakalanıyor. Zıtlık etkisi dramatik olmadan yaratılıyor.


Bileşik

Bileşik

İki renk seti arasındaki geçişli uyumdan doğan bileşik sistemde, tek bir anahtar renk yerine iki farklı/zıt anahtar renk, kendi tonları ile uyum içinde kombinleniyor. Renk çemberini daha geniş bir spektrumda kullanan sistem, çarpıcı renkler için daha dengeli bir eşleşme yaratıyor.


Benzer

Benzer

Renk tekerleğinde yan yana bulunan renkleri kılavuz alarak oluşturulan sistem, renkler birbirlerine benzedikleri için sakin ve dingin bir uyum yakalanmasını sağlıyor. Eğer hareketli bir görünüm yaratmak isterseniz renkler arasındaki açıyı biraz genişletebilirsiniz.


Gölgeler

Gölgeler

Bir rengin, rengi takip eden iki veya üç tonu ile yakalanan uyum, etkileyici bir görünüm için tercih edebileceğiniz bir diğer sistem. Çok sevdiğiniz ve fakat rengi gösterişli olduğu için giymekten sakındığınız bir kıyafetinizi, kendi tonundan renkler ile dengeleyebilmenizi sağlıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İtalyan kadınların çekici görünmesini sağlayan 10 detay