Vitaminler bilinçli kullanılmazsa zarar veriyor

Pandemi döneminde herkes kendini korumak istedi, bilinçli, bilinçsiz bir şeyler tüketme ihtiyacı duydu. Pek çok doğal bitkisel ürün popüler oldu. Hatta bazı kalitesiz üretilen ürünler de tezgah altı veya internetten satışa sunuldu. Her C vitaminin, çinkonun, magnezyumun, propolisin, D3 vitamininin, ekinezyanın, karamürverin, sarımsak hapının, B vitamininin kalitesi ve etkinliği aynı değil. Ayrıca herkesin ihtiyacı olan destek ve dozu da aynı değil. Vitaminler, oliga elementler, doğal antioksidanlar aynı doz ve etkinlikte olmaz. Bu tür preparatları kullanmadan önce sizi tanıyan bir hekime danışmanız gerekli görürse kan tahlili yaptırmanız gerekir. | Dr. Ender Saraç

23 Ekim 2021, Cumartesi 10:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ZEHİRLENEBİLİRSİNİZ

ZEHİRLENEBİLİRSİNİZ

B ve C vitaminleri gibi suda eriyen vitaminleri fazla kullanırsanız fazlası atıldığı için çok ciddi bir problem yaratmayabilir. Ancak A, D, E ve K vitaminlerinin fazlası sizi zehirleyebilir hatta ciddi yan etkiler oluşturabilir. Kansızlıkta kullanılan demir preparatları başlı başına dikkat edilmesi gereken özel bir konudur.

Bilinçsizce kullanılmaları sindirim sistemini bozabilir, mide rahatsızlığı, mide bulantısı, ağızda metalik tat, dişlerde leke, karın ağrısı ve kaşıntı hatta bazen kanamanın artması gibi yan etkiler yapabilir. En sık rahatsız edici yan etkisi ise kabızlıktır ve bazı kişilerde de iştah artışı ve kilo alma yapabilir. 

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREYİM DERKEN

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREYİM DERKEN

 Çinko fazla kullanıldığında hazımsızlık, mide rahatsızlığı, karın ağrısı, baş ağrısı ve baş dönmesi yapabilir. Hatta bazen kansızlığa bile yol açabilir. D3 vitamini fazlalığı ise böbrek taşı, böbrek hasarları, kemik ağrısı, pankreasta yorgunluk, damar sertliği ve kireçlenme yapabilir. Eksikliği çok önemliyken fazlalığı da sıkıntı yaratabilir. Vücutta kalsiyum fazlalığı oluşturabilir. Kalp ritmini bile bozabilir.

Hatta bazen sıvı kaybı yapabilir. Örneğin bağışıklık için çok yararlı olan ekinezya uzun süreli ve fazla kullanıldığında baş ağrısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu, bağırsak hareketlerinde değişiklik, kızarıklık, kaşıntı, ciltte şişme, ateş ve uykusuzluk yapabilir. Üç haftadan fazla ve yüksek doz kullanıldığında böbrekleri yorabilir. Karaciğer bozukluğu olan kişilerin tüketmemesi doğru olur. 

RUHSATSIZ HAPLARA DİKKAT!

RUHSATSIZ HAPLARA DİKKAT!

 Keza sarımsak hapları kanı sulandırdığı ve tansiyonu düşürdüğü için kan sulandırıcı kullananlarda ve düşük tansiyonlularda çok dikkatli alınmalıdır.

Piyasada çok çeşitli iştah kesici var. Bunların bilinçsizce kullanımı sinir sisteminde sorunlar, çarpıntı, tansiyon değişikliği ve karaciğerle ilgili sıkıntılara yol açabilir. Tezgah altı veya kaynağına güvenilmeyen hele ki ruhsatsız zayıflama haplarına da dikkat edin.


BEDENİ TOKSİNLERDEN ARINDIRDIK RUHUMUZU NE YAPACAĞIZ

BEDENİ TOKSİNLERDEN ARINDIRDIK RUHUMUZU NE YAPACAĞIZ

Yalan, kin, nefret, öfke, kıskançlık, aşırı hırs, iftira, gıybet, dedikodu, tembellik ruhun en bilinen toksinleri. Vitaminleri ise gülümseme, güzel söz, gülerek selam verme, selam alma, doğayla kucaklaşma, şükretme, güzel kokular, olumlu düşünme, bu dünyanın geçici olduğunu unutmama.

Bir haftalık dizimizi burada bitiriyoruz. Hepinize kalbimden, ruhun en iyi ilacı olan sevgiyi samimi şekilde gönderiyorum. Beni @haydrendersarac instagram hesabından takip etmeyi unutmayın.


ALKALİ, HAZMETTİRİCİ, TOKSİN ATAN VE ANTİOKSİDAN OLAN ÇAYLAR:

ALKALİ, HAZMETTİRİCİ, TOKSİN ATAN VE ANTİOKSİDAN OLAN ÇAYLAR:


Yasemin, yeşil çay, beyaz çay, frenk kimyonu, ıhlamur, adaçayı, mate çayı, zahter, tarçın ve elma. FAZLA 


İÇİLMESİNİ ÖNERMEDİKLERİM: 

Şekerli, asitli, mısır şuruplu içecekler, katkı maddeli, boyalı, sentetik aromalı, koruyucu katkı maddeli içecekler, aşırı kavrulmuş, kimyasal aromalı kahveler, defalarca ısıtılmış siyah çay, bilinçsiz tüketilen enerji içecekleri, uzun süre alüminyum kaplarda kalmış içecekler, güneş görmüş, çok beklemiş, sıcağa maruz kalmış, pet şişedeki ürünler.

:ZAYIFLAMAYA, KOLESTEROLE, ENFEKSIYONLARA KARŞI KORUNMAYA VE KANI SULANDIRMAYA YARDIMCI; SARIMSAK ÇAYI

:ZAYIFLAMAYA, KOLESTEROLE, ENFEKSIYONLARA KARŞI KORUNMAYA VE KANI SULANDIRMAYA YARDIMCI; SARIMSAK ÇAYI

MALZEMELER

2-3 diş sarımsak 2-3 parça taze zencefil 1 çay kaşığı limon suyu 1 çay kaşığı bal 1 litre su.


YAPILIŞI:

YAPILIŞI:


1 litre civarı suya 2-3 tane taze zencefili atıp 7 dakika kaynatın. Ardından 2-3 diş sarımsağı hafif ezip çayın içine ekleyin ve 4-5 dakika daha demleyin. Tüm malzemeleri süzüp içine 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyu karıştırın. Bu çayı günde 2-3 fincan içebilirsiniz. Çok tok olmamaya dikkat edin.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yatağınızın başucuna limon koyup uyursanız...