Vitiligo hastası dede torunu için bebek yaptı, ön yargıları yıktı!

Vitiligo hastası olan Joao Stanganelli torununa kendisinden bir armağan bırakmak istedi, ördüğü lekeli bebekler vitiligolu çocuklara umut oldu. Peki, Vitiligo hastalığı nedir? Vitiligo hastalığının belirtileri nelerdir? İşte Vitiligo hastası Joao Stanganelli’nin hikayesi ve vitiligo hastalığı ile ilgili merak edilenler…

17 Eylül 2019, Salı 14:07 Son Güncelleme:
A A

64 yaşındaki Brezilyalı dede Joao Stanganelli Junior, vitiligo hastalığı ile mücadele ediyor. Joao Stanganelli’nin vücudunda 30'lu yaşlarında ortaya çıkmaya başlayan lekeler yaşlandıkça daha farkedilir bir duruma geldi. 

Sağlık sorunları nedeniyle bir süre önce emekli olan Joao, kendisini meşgul etmek için bir hobi edinmeye karar verdi. Brightside’ın haberine göre o ve karısı tığ işi yapmaya başladı. 

Joao için örgü bir süre sonra bağımlılık haline dönüştü ve örgü bebekler tasarlamaya başladı. 

Joao'nun ilk projesi torunu için bir bebek yapmaktı. Torunun kendisini hatırlamasını isteyen dede Joao'nun aklına öyle bir fikir geldi ki torunu ve vitiligo hastası çocuklar için unutulmaz bir şey yaptı. 

Dede Joao Stanganelli Junior örgüden lekeleri olan bir bebek yarattı. Bu bebek sayesinde torunu onu her zaman hatırlayacaktı. 

Vitiligolu dede, bu hastalıktan acı çeken çocukların özgüveni için bebek örgülerini yapmaya devam etti. 

Oyuncak bebeklerinin getirdiği neşe ve özgüvenden motive olan Joao , çalışmalarını sergilemek için Facebook ve Instagram'ı kullandı.

Bir süre sonra vitiligo lekelerine sahip olan örgü bebekler sosyal medyada büyük ilgi gördü. Joao “Sahip olduğum noktalar çok güzel. Beni üzen, insanların karakterindeki kusurları ”diyor. 

Joao, tekerlekli sandalyedeki bir bebek de dahil olmak üzere bu bebeklerden daha fazlasını yapmaya başladı.

Bu bebeklerin hepsi Joao tarafından çocukların 'normal' ve değerli hissetmelerine yardımcı olmak için tasarlandı.

VİTİLİGO NEDİR?

VİTİLİGO NEDİR?

Vitiligo, deride pigment kaybına bağlı olarak açık renkli alanların oluştuğu bir tür deri hastalığıdır. Dünya nüfusunun yüzde 1’ni etkileyen vitiligo hastalığı her yaşta görülebilse de büyük oranla 20 yaşından önce belirti vermeye başlıyor. Yaygın görülen bir hastalık olan vitiligo, yaklaşık olarak her 100 kişiden 1 veya 2'sinde gözlenir. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Yalnızca cilt görünümünü etkileyen vitiligo, hastalarda herhangi bir fizyolojik soruna neden olmaz. Hastalığın ve deri yüzeyinde oluşan lekelerin boyutları hastadan hastaya farklılık gösterir.

VİTİLİGO HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

VİTİLİGO HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vitiligo hastalığı çocukluktan yetişkinliğe uzanan süreçte her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalık türüdür. Hastalığın belirtileri genellikle güneş ışığına maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar. Güneş ile daha fazla temas halinde olan eller, kollar, yüz, boyun, bacaklar gibi bölgelerde hastalığın belirtisi olan beyaz lekelerin görülme olasılığı daha yüksektir.

Sıradaki haber yükleniyor...