Voleybol salonları doluyor

Ankara ve İstanbul'da oynanan voleybol maçlarına gelen biletli seyirci sayısı 5 yılda 6 bin 590'dan, 80 bin 858'e ulaştı

16 Eylül 2011, Cuma 10:25
A A

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVB) Asbaşkanı Ersin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, voleybolun birkaç yıl öncesine kadar az izlendiği söyledi.

Spor branşlarında uluslararası başarılar geldikçe izleyici sayısının arttığını ifade eden Yılmaz, voleybolda elde edilen başarıların da seyirci sayısını yukarıya çektiğini bildirdi.

Ankara’da, Yıldız Kızlar Milli Takımı’nın dünya şampiyonu olduğu organizasyonun final maçında 7 bin 200 kişilik salonun tamamen dolduğunu, hatta 10 bin kişiye ulaşıldığının söylendiğini vurgulayan Yılmaz, son yıllarda voleybol seyircisinin salonlara sığmaz olduğunu anlattı.

KADIN VOLEYBOLU DAHA FAZLA İZLENİYOR

Özellikle kadın voleybolunun daha fazla izlendiğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu: "Bayan voleyboluna olan ilgi toplam seyirci sayısının artışını sağladı. Artık, 500, bin, bin 500 kişilik salonlarda voleybol oynanmasını doğru bulmuyoruz.

Zaten taraftar sığmıyor. İnsanlar, aileler, voleybol izlemeye geldiğini hissetmeli. Sosyal alanlarıyla bütün olarak ele alınmalı. Federasyon olarak eklentileriyle, sosyal alanlarıyla daha büyük salonlar yaptırıyoruz.

İlk salonu Ankara’da 3 yıl önce açtık. 7 bin 500 kişilik bu salonun ardından 2 yıl önce hemen hemen aynı kapasitede İstanbul’da da faaliyete girdi. İzmir’de 5 bin 100, Bursa’da 5 bin kişilik salonlarımızın yapımı sürüyor. Bu salonlar da açıldığında izleyici sayımızdaki artış daha çok olacak."

SEYİRCİ SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ

Voleybolda izleyici sayısında önemli oranda artış sağlandığını belirten Yılmaz, "5 yıl önce 2005-2006 sezonunda İstanbul ve Ankara’daki salonlarımıza gelen biletli seyirci sayısı 6 bin 590 olarak gerçekleşti.

Sırasıyla 23 bin 44, 36 bin 700, 38 bin 866, 42 bin 39 ve 2010-2011 sezonunda 80 bin 858’e çıktı. Bu rakamlar sadece lig maçlarını içeriyor. Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finallerini de katarsanız son yıllardaki sayılar daha fazla çıkar" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.