Vücuda sigara kadar zarar veren yiyecekler

Küresel Hastalık Yükü Çalışması (GBD) verilerine göre her yıl 11 milyon kişi yanlış ve sağlıksız beslenme yüzünden hayatını kaybediyor. Yapılan araştırmalar sonucunda, beslenmede yapılan hataların sağlığımıza sigaradan daha fazla zarar verebildiği ortaya çıktı.

23 Nisan 2021, Cuma 17:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Besinler, sağlıklı yaşam için önemli bir görev üstleniyor. Her gün yediğimiz yiyecekler sadece bizi tok tutmuyor, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeye, organların düzgün çalışmasına ve bizi birçok rahatsızlıktan korumaya yardımcı oluyor.

Bilim insanları yaptığı araştırmalar sonucunda 5 ölümden birinin beslenmeye bağlı rahatsızlıklardan kaynaklı olduğunu ortaya koydu. Bu sebeple neyi nasıl tükettiğimiz son derece önemli.

Tatlandırıcı içeren gıdalar

Tatlandırıcı içeren gıdalar

Tatlandırıcılı asitli gıdaların sadece kalori oranlarının yüksek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu gıdalar içerisinde hormonlarınızı etkileyen koruyucu gıdalar da bulunuyor. Bu içecekler yerine ev yapımı taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelisiniz.


Cipsler

Cipsler


Bu gıdalar içerisinde hormonlarınızı etkileyen koruyucu gıdalar var. Film veya dizi izlerken cips yemek yerine fırınlanmış ürünleri tercih edebiliriz.


İşlenmiş etler

İşlenmiş etler

İçerisinde hormonlarınızı etkileyen koruyucu gıdalar bulunuyor. Bunun yerine yapımı aslında çok zahmetsiz olan sebze yemeklerini koyabiliriz.


Beyaz ekmek

Beyaz ekmek

Beyaz ekmeğin sağlığımıza olan zararlarını artık hepimiz biliyoruz ancak tekrar etmekte fayda var. Beyaz ekmek, içerisinde besleyici madde barındırmaz. Kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olur.

Fast food

Fast food

İçerisinde hormonlarınızı etkileyen koruyucu gıdalar barındırıyor. Bu içecekler yerine ev yapımı taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelisiniz. Hamburger ve patates kızartması çok lezzetli olabilir ama sağlığa zararlı olduğu bir gerçek.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kovid-19 sürecinde solunumu rahatlatan besinler