Vural: Başbakan'da Dunning-Kruger sendromu var

Vural: Başbakan'da Dunning-Kruger sendromu var

10 Şubat 2010, Çarşamba 13:53
A A
Vural: Başbakan'da Dunning-Kruger sendromu var

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik, "Biz faşizmi sizin kadar iyi bilmeyiz" şeklindeki sözlerini eleştirerek, "Ben Başbakan’a teşhisi koydum. Dunning-Kruger sendromu (cahil cesareti).... Nobel ödülü kazanmış bir tespittir" dedi.

Parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Vural, Türkiye’de hem eşler hem de cinsiyet üzerinden siyaset üretildiğini, tartışmalar yapıldığını, bunun da son derece yanlış olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın dünkü grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa’ya 2004 yılında yaptığı ziyarete ilişkin eşiyle ilgili iddiasına da isim vermeden değinen Vural, bu konularda gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın da "eş üzerinden gidip, sorunu eş üzerinden tanımlayıp, siyaseti eş üzerinden eleştirdiğini" ileri süren Vural, şöyle devam etti:
"Bunlar kabul edilebilir hususlar değil. Herkes kendine gelmelidir. Başbakan Erdoğan, başörtüsü sorununu, eşinin başörtüsü sorununa indirgedi. ’Ben imam hatipliyim diye mi böyle yapıyorlar’ diyor. Bu ne demek? Bu sorun sadece onların sorunu mu? Diğer meslek liselerinden mezun olanlar, insan değil mi? Bunlara yapılan ayrımcılık nedir? Senden başka imam hatip mezunu yok mu Sayın Başbakan? Eşinden başka başı örtülü olan yok mu? Sorunları kişiselleştirip, bu kişiselleşme üzerinden siyaset üretip, bunun üzerinden birtakım mağduriyet edebiyatı yapmak... İnsanların burasına geldi. Katsayı çıkıyor, ’benim yüzümden’, ’başörtüsü eşimin yüzünden’... Millet yok mu burada? Millet nerede? Sorun toplumsalsa, toplumsal bakmak lazım. Kişiselleştirmek doğru değildir. ’Başbakan’ın eşi, yurt dışına giderken istenmemiş’... Böyle bir muameleyi kim kabul edebilir. Böyle bir muameleyi zikretmenin de anlamı yoktur. Bu gibi konularda herkesin gerekli özeni göstermesi gerekir."

"FAŞİZM ELEŞTİRİSİNE YANIT

Başbakan Erdoğan’ın kendilerini "faşist" olarak nitelendirdiğini belirten Vural, "Faşizmi bilmediğini söylüyor. Bilmediğin konuyu niye anlatıyorsun Sayın Başbakan? Hem bilmiyorsun hem konuşuyorsun. Demek ki ekonomi de bilmiyorsun ama konuşuyorsun. ’Teğet geçti’ diyorsun, ekonomi ile geometriyi karıştırdın. Maşallah milleti dümdüz ettin, milleti işsiz bıraktın" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın bilmediği konuları konuştuğunu iddia eden Vural, şöyle devam etti:
"Bildiğin ne? Gel onu konuşalım. Bildiğin konularda konuş. Maalesef Sayın Başbakan bilmediği konularda ahkam kesmeyi çok seviyor. Bizi tıp dünyasına havale etmiş. Kendisi hangi raporlara sahip, onu bilmiyorum. Ben teşhisi koydum, Dunning-Kruger sendromu... Nobel ödülü kazanmış bir tespittir."

Dunning-Kruger sendromunun ne olduğu konusunda ayrıntılı bilgi isteyen gazetecilere Vural, "Siz araştırır bakarsınız internetten. Bu tıbbi bir tespit değil. Bu sosyolojik bir tespittir. Sayın Başbakan bilmediği konuları anlatıyor ya, oradan illiyet bağını kurun" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin "metre önerisine" ilişkin soru üzerine Vural, bunun deneme-yanılma yöntemiyle anlaşılacağını söyledi. MHP’ye yapılan saldırının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapıldığını iddia eden Vural, "Başbakan kürsüdeyken ’dur’ bile dememiştir. Nasıl grup toplantısında kürsüdeyken kameramanlara ’açık, çıksınlar’ diyecek kadar hedef gösterdiyse, o gün de hedefi göstermiştir. Sayın Genel Başkanımız bir çizgi koymuştur" dedi.

Kendilerine söylenecek her sözün karşılığının bulunduğunu belirten Vural, "Bunların hiç altında kalacak değiliz. Misliyle karşılığını veririz" ifadesini kullandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.