WhatsApp sözleşme krizi sürecinde ne kadar kullanıcı kaybetti?

WhatsApp'ın başında bir 'gizlilik sözleşmesi' krizi var. Olayın zannedildiği gibi olmadığını açıklamaya çalışan WhatsApp, sonunda çareyi süre uzatmakta bulmuştu. Sözleşmeyi imzalamak için son tarih olan 8 Şubat'ı 15 Mayıs'a erteleyen WhatsApp, 'hatalı bilgiler düzeltmek' ile uğraşacaklarını açıklamıştı.

25 Ocak 2021, Pazartesi 15:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

WhatsApp'ın kaybı, rakiplerinin ani yükselişinden okunuyor. Yetkili merciilerden biri olan İngiltere Parlamentosu İçişleri Komitesi'nin elde ettiği rapora göre, WhatsApp'ın rakiplerinden Signal 7.5 milyon kullanıcı, Telegram ise 25 milyon kullanıcı kazandı. Bu artışların büyük kısmının WhatsApp'ta yaşanan 'gizlilik krizi' kaynaklı ayrılıklarla ilgili olduğu düşünülüyor.

BBC'deki haberde, App Annie adlı analiz ve veri raporlama şirketinin sonuçlarına değinildi. Bu sonuçlar gösteriyor ki, WhatsApp ciddi bir düşüş içerisinde. İngiltere'de en çok indirilen uygulamalar listesinde 8. sıradaki WhatsApp, birkaç hafta içerisinde 23 sıraya kadar geriledi.

Yakın zamanda herhangi bir uygulamanın bu kadar sert düşüş yaşadığı görülmedi. Signal ise 6 Ocak günü ilk 1000'de olmadığı halde 9 Ocak'ta en çok indirilen uygulamalar sıralamasında zirveye oturdu.

WhatsApp ise bu dijital göç için yaptığı açıklamalarla henüz olayın önünü alabilmiş değil. WhatsApp'ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika sorumlusu Niamh Sweeney, uygulamadan kaçış nedeninin yeni gizlilik sözleşmesindeki değişiklikler olduğuna inandıklarını söyledi.

Sweeney, "İş bağlantılı mesajlaşmalarla ilgili yeni özellikler getirmek ve uygulamanın mevcut sözleşmelerine ilişkin 'daha fazla açıklık ve şeffaflık getirmek. Dünyanın hiçbir yerinde Facebook ile veri paylaşımımızda bir değişiklik yok" dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya'nın uzaya yaydığı mavi ışığın sırrı ne?