WhatsApp’a kaybolan mesaj özelliği geliyor

WhatsApp’a kaybolan mesaj özelliği geliyor

WhatsApp, kısa süre sonra insanların süresi dolan mesajlar gönderebilmesine izin veren ‘Disappearing Messages’ adında yeni bir özellik yayınlayacak.

02 Kasım 2020, Pazartesi 11:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dissappearing Messages (Kaybolan Mesajlar) adlı yeni özellik sayesinde WhatsApp kullanıcıları attıkları mesajlar belli bir süre içinde kaybolacak. Wickr Me adlıanlık mesajlaşma uygulamasında halihazırda bulunan özellik, şimdi ise popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a da kısa bir süre sonra gelecek.

WhatsApp’ın web sitesinde süreli mesajlar ismiyle anılsa da söz konusu özellik henüz kullanıcıların hizmetine sunulmadı. WhatsApp’ın süreli mesajlar olarak isimlendirdiği yeni özelliğin iOS, Android, KaiOS ve web/masaüstü sürümlerine geleceği duyuruldu.

Süreli mesajlar sayesinde WhatsApp, kullanıcıların belli bir süre sonra kaybolan mesaj göndermesine hem bireysel sohbetlerde hem de grup sohbetlerinde izin verecek. Süreli mesajlar ya da kaybolan mesajlar varsayılan olarak açık gelmeyecek. Kullanıcıların bu sohbetleri seçmesi gerekecek.

WhatsApp’ın internet sitesinde yer alan açıklamalarda süreli mesajlar özelliği hakkındaki detaylar:

  • Bir kullanıcı yedi günlük süre içinde WhatsApp’ı açmazsa mesaj kaybolur. Ancak WhatsApp açılana kadar mesajın ön izlemesi bildirimlerde görünmeye devam edebilir.
  • Bir mesajı cevapladığınızda, cevaplanan mesaj alıntılanır. Süreli bir mesajı cevapladığınızda, alıntılanan metin yedi gün sonra da sohbette kalmaya devam edebilir.
  • Süreli mesajların devre dışı olduğu bir sohbete iletilen süreli mesajlar, iletildikleri sohbetten kaybolmazlar.
  • Kullanıcılar mesaj kaybolmadan önce yedekleme oluştururlarsa süreli mesaj yedeklemeye dâhil edilir. Süreli mesajlar, kullanıcılar yedeklemeyi geri yüklediğinde silinir.

WhatsApp, özellik hakkında ayrıca bazı uyarılarda da bulunuyor. Şirket, süreli mesajlar özelliğinin güvenilir kişilerle kullanılmasını gerektiğini hatırlatıyor:

  • Mesajlaşılan kişi, süreli mesajı kaybolmadan önce iletebilir veya ekran görüntüsünü alabilir.
  • Mesajlaşılan kişi, süreli mesaj kaybolmadan önce süreli mesajın içeriğini kopyalayıp kaydedebilir.
  • Mesajlaşılan kişi, süreli mesaj kaybolmadan önce kamera veya başka bir cihaz kullanarak süreli mesajın fotoğrafını çekebilir.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2020’nin En İyi Astronomi Fotoğrafçısı Yarışması'nın kazananları belli oldu