Wikipedia'da Garfield savaşı: Erkek mi, cinsiyetsiz mi?

Uzun yıllar boyunca tembelliği ve yemeklere olan düşkünlüğüyle anılan çizgi roman kahramanı Garfield, internet kullanıcılarını ikiye böldü. "Garfield erkek mi, cinsiyetsiz mi?" tartışması çizgi roman severler arasında tartışma yarattı.

02 Mart 2017, Perşembe 14:05 Son Güncelleme:
A A

1978 yılında bir çizgi roman karakteri olarak hayatımıza giren Garfield, kendisini internet ve sosyal medya tartışmalarının ortasında buldu. 

Uzun yıllar boyunca cinsiyetiyle ilgili bir tartışma yaşanmayan Garfield'ın, online ansiklopedi Wikipedia'da sayfasındaki cinsiyetinin "Erkek" yerine "Hiçbiri" olarak değiştirilmesi sonrası hararetli tartışmalar başladı.

Wikipedia kullanıcılarının 60 saat boyunca sürekli Garfield'ın cinsiyetini değiştirmesi üzerine sayfa "Düzenleme" seçeneğine kapatıldı.

Garfield'ın cinsiyeti, ilk olarak 2 yıl önce yaratıcısı Jim Davis'in verdiği bir röportaj sonrası tartışılmaya başlanmıştı.Davis, Garfield'ın evrensel bir figür olduğunu, erkek-kadın, genç-yaşlı olarak düşünülmemesi gerektiğini ve herhangi bir milliyete mensup olmadığını söylemişti.

24 Şubat tarihinde Virgil Texas isimli bir Twitter kullanıcısının Davis'in röportajından alıntı yaparak attığı tweet tartışmaları alevlendirdi. Garfield'ın cinsiyetinin olmadığını savunan Texas, Wikipedia'da "David “The Milk Milkberg" ismiyle yaptığı güncelemenin de ekran görüntüsünü takipçileriyle paylaştı. Texas'ın paylaşımının ardından Garfield hayranlarının tepkisi gecikmedi. 

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan ve farklı görüşlerdeki Wikipedia kullanıcıları, Garfield'ın cinsiyetini "Erkek" ve "Cinsiyetsiz" olarak art arda değiştirdi. 

Tartışmalar Twitter üzerinden de devam etti. Texas ile kendisine örneklerle Garfield'ın bir "erkek" olduğunu anlatmaya çalışan kullanıcılar arasında hararetli tartışmalar yaşandı. 

Bir kullanıcı Garfield'dan bir bölüm paylaşarak, onun kadınlardan hoşlandığını ve bu yüzden erkek olduğunu iddia ederken, Virgil Texas'ın cevabı gecikmedi. Texas, kadınları ilgi çekici bulmak için erkek olmak gerekmediğini söyledi.

Wikipedia üzerinde "Cinsiyet" savaşları yaklaşık 60 saat devam ederken, Garfield'ın cinsiyeti 20'den fazla kez değiştirildi. Hatta kulanıcılardan biri Garfield'ın dini bilgilerini "Şii" olarak güncelledi.Wikipedia sonunda olaya müdahale ederek Garfield'ın cinsiyetini "Erkek" olarak güncellendi.  

Bu güncelleme, 1979 yılındaki bir diyalogda veterinerin Garfield'dan bahsederken "O şişman bir erkek" cümlesinden hareketle yapılırken, Wikipedia üzerinden cinsiyet savaşı şimdilik sona erdi. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER "Aile Şerefi" filminin hafızalara kazınan isimleri bir arada! Değişimleri ise şaşırttı!