Windhoek şehir rehberi: Nerelere gidilir, ne yenir?

Namibya, Afrika’nın güneybatısında bulunan ve Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülkeler arasında yer alıyor. Zambiya, Angola, Botsvana ve Zimbabwe ile komşu olan ülke, Birleşmiş Milletler, İngiliz Milletler Topluluğu ve Güney Afrika Kalkınma Topluluğu gibi büyük organizasyon ve topluluklara üye olan, bu nedenle uluslararası yoğun uçuş trafiği yaşayan ülkenin başkenti Windhoek, en çok turist çeken yerlerden biri. Windhoek için bir seyahat planlıyorsanız, şehri daha yakından tanıyın.

05 Ağustos 2020, Çarşamba 13:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Windhoek’da ne yenir?

Windhoek’da ne yenir?

Namibya’da yemek kültürü biraz karmaşık. On bir farklı etnik gruba ev sahipliği yapan ülkede pek çok farklı etnik guruba ait yerel yemekler tadabilirsiniz. 

Bunlardan bazıları şöyle:  

Potjie Kos 

Bu yemek açık ateş üzerine yerleştirilmiş büyük, siyah üç ayaklı dökme demir tencerede hazırlanmış bir yemek. Genellikle malzemeler et bazlı veya sebzeli tavuk olabilir.

Mopane Solucanları

Bu yemek Oshiwambo etnik gruba ait çok ünlü bir yemek. Bu tırtıllar ülkenin kuzey kısımlarında bulunur ve gevrek olması için kızartılır. 

Tripe

Namibya'da geleneksel bir yemek. İşkembeden yapılan bir tür sakatat yemeği.


Windhoek’da gezilecek yerler

Windhoek’da gezilecek yerler

Windhoek'in Alman dönemi mimari yapılarından bazıları kentin tarihi merkezinde yer alıyor. Windhoek'in en eski binası olan beyaz badanalı Alte Feste de tarihî alanda yer alır. Alte Feste'nin hemen kuzeyinde, 1912'de Herero ve Nama Savaşları sırasında ölmüş Alman askerlerini anmak için bir Binicilik Anıtı bulunur. Binicilik anıtının hemen kuzeyinde zarif Alman Lutheran Christuskirche veya Christ Kilisesi yer alır. Gottlieb Redecker tarafından neo-Gotik-buluşma-Art Nouveau'nun (Jugendstil) maceracı bir karışımı olarak tasarlanan bu yapı, 1907 ve 1909 yılları arasında kum taşı kullanılarak inşa edildi. Parlamento Binaları bir zamanlar sömürge hükümetinin yönetim merkezini olmuş günümüzde görkemli bahçeleri ile dikkat çekiyor. 

Katutura

Windhoek'in kuzeybatı eteklerinde yer alan Katutura, Herero oldukça kalabalık bir yerleşim bölgesi. 

Brandberg Dağı

Windhoek’te gezilecek yerler arasında Brandberg Dağı önemli bir nokta. Eğer yürüyüşü ve seviyorsanız yolunuzun sonunda göreceğiniz ve dünyanın en büyük antik kaya resim koleksiyonlarından biri olan resim koleksiyonu oldukça ilgi çekici. Ülkenin en yüksek dağına binlerce yıl önce yapıldığı belirlenen bu tasvirlerde günlük hayat, avlanmalar ve efsaneler anlatılıyor. Vahşi hayatın da anlatıldığı resimlerin arasında en önemlisi, 16 bin yıllık olduğu zannedilen The White Lady of the Brandberg yani “Brandberg’in Beyaz Kadını” adlı tablo. Bu kaya resmi hâlâ arkeologlar arasında tartışılmakta.


Windhoek Müzesi

Windhoek Müzesi

Namibya'nın tarihi müzesindeki bağımsızlığı hakkındaki mükemmel gösterimi, bu genç ülkenin mücadelelerine bazı aydınlatıcı bağlamlar sunuyor. Ama muhtemelen müzenin en ilginç kısmı, büyük bir reprodüksiyona sahip, rock-art gösterisidir; Brandberg ya da Twyfelfontein'de kaya sanatını görmeye gitmeden önce mutlaka burnunuza değecek.


Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesi 1962'ye kadar halk bahçesi olarak hizmet vermiş olsa da günümüzde öncelikle şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin uğrak noktası. Park, 1960'ların başlarında bulunan iki fil ve birkaç kuvars aracının kalıntıları sayesinde bölgenin 5 bin yıl önce Taş Devri fil av yeri olduğu düşünülmekte. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her zevke göre dünyanın en güzel 5 plajı