Xiaomi ilk çeyrekte 1 milyar dolar zarar açıkladı

Çinli akılı telefon üreticisi Xiaomi, şirketin değerini 100 milyar dolara yükseltmesi beklenen halka arz öncesinde, ilk çeyrekte 1 milyar dolar zarar açıkladı

11 Haziran 2018, Pazartesi 15:58
A A
Xiaomi ilk çeyrekte 1 milyar dolar zarar açıkladı

Xiaomi’nin 10 milyar dolar sermaye toplaması beklenen halka arzının, Alibaba’nın 2014 yılında New York borsasında gerçekleştirdiği halka arzın ardından en büyük halka arzlardan biri olması bekleniyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Xiaomi ilk çeyrekte 7 milyar yuan (1.09 milyar dolar) net zarar yazdı. Xiaomi 2017’nin tamamında ise 43.89 milyar yuan (6.85 milyar dolar) net zarar yazmıştı. Şirketin 2017 kazancı ise bir yıl öcnesine göre yüzde 67 artışla 18 milyar dolara ulaşmıştı.

XIAOMI ÇİN'İN EN BÜYÜK AKILLI TELEFON ÜRETİCİSİ

2010 yılında akıllı telefon satarak faliyetlerine başlayan Xiaomi, rakiplerine göre daha rekabetçi fiyatlarla kaliteli aygıt satışları gerçekleştirerek küresel pazarda dördüncü büyük akıllı telefon üreticisi haline geldi. Çin’de en büyük akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi 2016’da rekabet koşullarıyla zorlandıktan sonra akıllı televizyon ve Amazon’un Echo’su gibi akıllı hoparlör satışlarıyla tekrar büyümeye devam etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.