"XP sesi" hayata böyle döndü!

Windows XP'nin herkesin hafızasına kazınan "başlangıç sesini", daha önce hiç böyle dinlememiştiniz!

03 Mart 2014, Pazartesi 13:30
A A
'XP sesi' hayata böyle döndü!

6 sene önce kurulan Microsoft Garage, Microsoft çalışanlarının boş alanlarında oluşturdukları yan projelere ev sahipliği yapıyor. 2011'de yayınlanan Mouse Without Borders gibi. Şimdiyse Microsoft, garajında geliştirilen ilginç bir projenin hikayesini anlatan bir video paylaştı.

Hikayenin bir bölümünde Windows XP'nin başlangıç sesinin farklı bir medyada oluşturulma fikirlerinin temeli, garajda atılıyor. Ortaya atılan çeşitli fikirlerden sonra takım, son olarak "3D baskıyla üretilmiş, robot ksilofon orkestrası" fikrinde anlaşıyor. Çeşitli maddeleri ve özel geliştirilmiş bir yazılımı bir araya getiren takım, Windows XP'nin tanıdık başlangıç sesini tekrar üretmeyi başarıyor.

Bu proje, Microsoft garajından çıkan en ilginç projelerden bir tanesi. Firmaya göre garajda 3.000'in üzerinde çalışan, geçtiğimiz 6 senede 10.000'in üzerinde projede çalışmış. Bu projelerin bazıları (Outlook 2013'teki Forgotten Attachment Detector ve Bing Keyword Distribution Graph gibi) gerçeğe dönüşmüş.

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.